Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ciało obce

To nie Polska i Węgry zablokowały unijny budżet. To Polskę i Węgry próbowano zmusić do przyjęcia reguł, na które w Unii się nie umawialiśmy.

Nie jest dobrze używać zbyt mocnych słów do opisu sytuacji, które są mocno złożone i wymagają pewnego niuansowania. Ale są okoliczności, w których trzeba dokonać wyboru: albo nazwać rzecz po imieniu, albo nadal chować się za „wyważaniem racji”, które akurat w danym momencie nie mają sensu. Taką sytuację, w moim odczuciu, stworzyło kilka krajów unijnych z Komisją i Parlamentem Europejskim, forsując bezprawnie – pozatraktatowo – bezpośrednie połączenie wypłaty środków z funduszy unijnych z tzw. mechanizmem oceny praworządności. Poszła za tym zdecydowana większość członków UE, zapewne obawiając się utraty środków potrzebnych do odbudowy dotkniętych pandemią gospodarek. Postawiły się tylko Węgry i Polska, choć trudno uwierzyć, by tylko w tych krajach rozumiano zagrożenie, jakie wiąże się z wepchniętym na siłę, tylnymi drzwiami, mechanizmem o dużym potencjale ideologicznego i politycznego nacisku. Znalazł się wprawdzie jeszcze jeden sprawiedliwy, premier Słowenii, który chociaż nie zgłosił weta dla budżetu, wyraził przekonanie, że przyjęcie mechanizmu będzie oznaczało… koniec Unii Europejskiej.

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny