Nowy numer 48/2020 Archiwum

Totalitaryzm żyje

– W Chinach wciąż panuje leninowski system władzy. To znaczy, że o wszystkim decyduje tam partia komunistyczna, której podporządkowane są rząd, parlament, armia i inne instytucje – mówi Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Jacek Krzemiński: Polski rząd przygotowuje przepisy, które umożliwią mu wykluczenie chińskiego koncernu Huawei z budowy sieci 5G w naszym kraju. Chce tak zrobić wzorem niektórych państw zachodnich, które obawiają się, że Huawei może wykorzystać tę infrastrukturę do szpiegowania ich na rzecz Chin. Huawei odrzuca te zarzuty, twierdząc, że jest firmą prywatną, niezależną od chińskiego rządu. Pan podważa te zapewnienia. Dlaczego?
Jakub Jakóbowski: Huawei jest własnością związku zawodowego skupiającego pracowników tego koncernu. Problem polega na tym, że związki zawodowe w Chinach są kontrolowane przez Komunistyczną Partię Chin (KPCh) za pośrednictwem Ogólnochińskiej Federacji Związków Zawodowych, zarządzanej przez członków kadrowych KPCh i podlegającej Wydziałowi Prac Zjednoczonego Frontu KC KPCh.

Dostępne jest 8% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 47/2020 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama