Nowy numer 48/2020 Archiwum

Muzeum blisko nieba

Jeszcze gdy żyli Jan Paweł II i Prymas Tysiąclecia, panowało przekonanie o ich świętości. Nie powinno więc dziwić, że muzeum im poświęcone niemal dotyka nieba.

Nad warszawskim Wilanowem góruje Świątynia Opatrzności Bożej. Okazuje się jednak, że w swych murach kryje nie tylko przestrzenie sakralne. W koronie kopuły kościoła, na 27. metrze nad ziemią, znajduje się Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. – Korona wyobraża pierścień symbolizujący zaślubiny papieża i prymasa z Kościołem – wyjaśnia nam zastępca dyrektora muzeum Grzegorz Polak. Takich symboli jest oczywiście dużo więcej, właściwie za każdym eksponatem kryją się głębsze znaczenie i historia.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 47/2020 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także