GN 48/2020 Archiwum

Watykan: Choinka ze Słowenii, szopka ceramiczna z Abruzji

Tegoroczna szopka na Placu św. Piotra będzie pochodziła z miejscowości Castelli, w środkowych Włoszech, który jest ważnym ośrodkiem ceramiki od końca XVI wieku.

Choinka natomiast zostanie przywieziona z południowo-wschodniej Słowenii, dokładnie z terytorium gminy Kočevje. Będzie to majestatyczny świerk o wysokości 28 metrów i średnicy 70 centymetrów.

Otwarcie szopki i oświetlenie choinki nastąpi w piątek, 11 grudnia o godz.16.30. Dokonają go przewodniczący Gubernatoratu oraz Sekretarz Generalny Państwa i Miasta Watykańskiego kard. Giuseppe Bartello i bp Fernando Vérgez Alzaga. Tego samego dnia rano, delegacje z Castelli i Kočevje zostaną przyjęte na audiencji przez Papieża Franciszka, aby oficjalnie przekazać dary.

Monumentalna szopka z Castelli charakteryzuje się tym, że składa się z ceramicznych figur o wielkości większej od naturalnej. Stanowi ona nie tylko symbol kulturowy całego regionu Abruzji, ale jest uważana także za przedmiot sztuki współczesnej, zakorzeniony w tradycyjnych wyrobach ceramiki z Castelli. Na Placu św. Piotra zostaną wystawione jedynie niektóre fragmenty tej delikatnej kolekcji liczącej 54 figury.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama