Nowy numer 11/2024 Archiwum

Kiedy stres nas niszczy

Z powodu ciągle zmieniającej się sytuacji związanej z pandemią jesteśmy narażeni na długotrwały stres. Jak zredukować napięcie nerwowe?

Sposobów na rozładowanie napięcia narastającego w ciągu dnia, tygodnia, a czasem i miesiąca jest kilka. Sen, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna oraz kontakt z przyrodą – to podstawowe metody. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, w których mimo zmęczenia nie potrafimy zasnąć, mimo snu nie budzimy się wypoczęci, a nawet najlepsza dieta powoduje zaburzenia pracy układu pokarmowego. Pojawiają się też inne dolegliwości: migreny, skurcze mięśni, nerwobóle, mdłości, drażliwość, niestabilność emocjonalna, nadpobudliwość lub spadek formy fizyczno-psychicznej. Jeśli nie są one spowodowane chorobami wewnętrznymi, a przemęczeniem, stresem wywoływanym przez bodźce zewnętrzne czy nadmiernym wysiłkiem umysłowym, można zastosować terapię ziołową. Zioła bowiem pomogą stłumić na jakiś czas reakcje nerwowe narządów takich jak serce i przewód pokarmowy; działają również uspokajająco lub nasennie.

Dostępne jest 47% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek