Nowy numer 49/2020 Archiwum

W tym roku bez pielgrzymki do Guadalupe

Z powodu pandemii koronawirusa została odwołana w tym roku największa pielgrzymka do meksykańskiego sanktuarium.

– Tegoroczne uroczystości będą się odbywały w parafiach, w dzielnicach, lub w rodzinach – powiedział lokalnym mediom rektor bazyliki Matki Bożej z Guadalupe w Mieście Meksyk, ks. Salvador Martinez. Aby uniknąć zbierania się ludzi, w dniach 11 i 12 grudnia w bazylice nie będzie żadnych uroczystości liturgicznych.

Zazwyczaj w grudniu każdego roku do maryjnego sanktuarium Guadalupe, największego na świecie miejsca pielgrzymkowego, przybywają miliony pielgrzymów. Najwięcej, bo niemal 11 milionów, było ich w ubiegłym roku. Meksyk jest jednym z krajów świata najbardziej dotkniętych pandemią. Mając 70 zmarłych na 100 tys. mieszkańców i 900 tys. zarejestrowanych infekcji, kraj jest obecnie na 10 miejscu w tabeli zakażeń Uniwersytetu Johna Hopkinsa.

Maryjne święto nawiązuje do wydarzeń, jakie miały miejsce na dzisiejszym terenie Miasta Meksyk między 9 i 12 grudnia 1531 r. Jak mówi przekaz, indiańskiemu pastuszkowi, który wcześniej przeszedł na chrześcijaństwo, Juanowi Diego Cuauhtlatoatzin, przez cztery dni ukazywała się mówiąca w jego ojczystym języku nahuatl Matka Boża i zostawiła swoje odbicie na jego tilmie, obszernym płaszczu utkanym z grubych i szorstkich włókien agawy. Na prośbę Matki Bożej, w miejscu jej objawień u stóp wzgórza Tepeyac, zbudowano duży kościół, w którym czczony jest cudowny wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. Guadalupana jest patronką Meksyku, Ameryki Łacińskiej i całej Ameryki, Filipin, narodów tubylczych oraz dzieci nienarodzonych.

W bazylice zbudowanej w 1974 r., nad ołtarzem głównym umieszczono indiańską narzutę, na której widnieje słynny wizerunek Matki Bożej. Według informacji archidiecezji Miasta Meksyku, w głównych dniach pielgrzymkowych na ruchomej taśmie prowadzącej pod tą narzutą przemieszcza się 15,6 tys. osób na godzinę. W ostatnich latach, ze względu na tłumnie gromadzących się pątników, wielu z nich z daleka adoruje cudowny wizerunek i wychodzi z kościoła. Setki tysięcy pielgrzymów przybywają do Guadalupe po wielodniowych, czasem wielotygodniowych pielgrzymkach pieszych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama