Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wszedł na Olimp, niosąc niepełnosprawną

Grecki maratończyk Marios Giannakou wspinał się na Olimp już z 50 razy. Ale 51. raz był szczególny - sportowiec wniósł tam na plecach swoją niepełnosprawną przyjaciółkę.

Poznali się we wrześniu. 28-letni Marios zaprzyjaźnił się z 22-letnią Eleftherią Tosiou, niepełnosprawną studentką biologii. Ona zdradziła mu swoje marzenie: zdobyć Mytikas, czubek Olimpu, i zobaczyć na własne oczy panoramę rozciągającą się z najwyższego szczytu Grecji.

Marzenie Eleftherii się spełniło, a znajomi mogli się dowiedzieć o tym, dzięki zdjęciu, jakie Marios opublikował na swoim Instagramie. Opatrzył je króciutkim komentarzem: "Nie ma nic bardziej realnego niż marzenie".

Dwójka przyjaciół zdobyła wspólnie Mytikas (2918 m n.p.m.) 9 października o godz. 9.02. Wspinaczka trwała ponad 10 godzin, a była możliwa dzięki specjalnemu plecakowi, zmodyfikowanemu tak, by Marios mógł - w pełni bezpiecznie - nieść Eleftherię na plecach, wspomagany przez 8 osób, które podjęły wyzwanie razem z nimi.

Gratulacje "wyczynowcom" złożył premier Grecji Kyriakos Mitsotakis. A Marios, który uczestniczył już w wielu niezwyczajnych przedsięwzięciach (jak np. maraton przez pustynię Al Marmoom w Dubaju - ponad 270 km), skomentował: "Wszystkie międzynarodowe zawody i medale się nie liczą w porównaniu z tym osiągnięciem".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama