Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nadzieja w wierszu

Dobrze, że są poeci, którzy przypominają nam o istnieniu duszy. I że powstała książka, która twórczość tych poetów przybliża.

Czesław Miłosz pisał przed laty: „Czym jest poezja, która nie ocala/ Narodów ani ludzi?/ Wspólnictwem urzędowych kłamstw,/ Piosenką pijaków, którym ktoś za chwilę poderżnie gardła,/ Czytanką z panieńskiego pokoju”. Dziś wielu czytelników, a często i samych poetów, wzruszyłoby ramionami na te słowa noblisty. Poezja? Ocala? Poezja to przecież tylko gra słów, bezcelowe mnożenie odniesień do istniejących już tekstów albo, co najwyżej, wyraz rozpaczy wobec istnienia pozbawionego głębszego sensu – twierdzą niektórzy. A jednak okazuje się, że i dziś są poeci, którzy myślą inaczej; dla których słowo staje się miejscem poszukiwania prawdziwej nadziei. Janusz Nowak – krytyk i historyk literatury, wieloletni nauczyciel języka polskiego, sam zresztą także poeta – w swojej książce „Głód nadziei. Eseje i szkice o poezji współczesnej” przygląda się uważnie całej grupie takich autorów.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego