GN 19/2022 Archiwum

Prezydent Andrzej Duda: Niczyje zasługi nie mogą zostać pominięte

Prezydent Andrzej Duda napisał specjalny list na inaugurację naszego serwisu „Twarze Solidarności”. Złożył w nim hołd „wszystkim, którzy przed 40 laty stanowczo sprzeciwili się złu, podjęli walkę o wolność, prawdę i sprawiedliwość”.

Ruszył serwis twarzesolidarnosci.gosc.pl, przygotowany przez redakcję „Gościa Niedzielnego” we współpracy z IPN oraz Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Słowo wstępne do niego napisał prezydent RP Andrzej Duda.

„Bohaterowie rodzącego się ruchu Solidarność zadziwiali, fascynowali i inspirowali także przedstawicieli innych narodów, mimo że aparat bezpieczeństwa starał się ograniczyć informacje o wydarzeniach w Polsce, a machina medialna manipulowała opinią publiczną i szkalowała niepokornych. Patrzymy dziś na nich z dumą i wdzięcznością, ciesząc się z rozwoju własnego suwerennego państwa, które jest owocem tamtego zwycięstwa” – pisze prezydent.

Andrzej Duda zwraca uwagę, że uroczystości upamiętniające Sierpień ‘80 pomogą wydobyć uczestników lokalnych wydarzeń z krzywdzącego zapomnienia. „Niczyje zasługi nie mogą zostać pominięte. Jest naszą powinnością pamiętać i doceniać wszystkich, których protest, zaangażowanie w niezależny ruch związkowy i ofiarność prowadziły nasz naród ku wolności” – stwierdza.

Przeczytaj: Cały list prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent podkreśla również, że etos Solidarności może być inspiracją dla współczesnych Polaków, jak i też następnych pokoleń.

„Historyczna lekcja Solidarności będzie nieść aktualne przesłanie, ilekroć nam i naszym potomnym przyjdzie podejmować nowe śmiałe wyzwania. Etos, którym kierowali się Polacy 40 lat temu, nie należy bowiem do przeszłości, lecz jest źródłem, z którego możemy czerpać, pracując na rzecz dobrej, pomyślnej przyszłości – pisze Andrzej Duda.

List prezydenta zostanie odczytany dziś  o godz. 12 podczas konferencji inaugurującej serwis „Twarze Solidarności” w warszawskim Przystanku Historia. Spotkanie z udziałem m.in. prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka oraz redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” ks. dr. Adama Pawlaszczyka można będzie oglądać na żywo na gosc.pl.

W nowym serwisie, m.in.:

Prezydent Andrzej Duda: Niczyje zasługi nie mogą zostać pominięte

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze