Nowy numer 47/2023 Archiwum

Powstaje szkoła dla dziewcząt w Tandale

Możesz pomóc dokończyć projekt misjonarzy w ubogiej dzielnicy największej metropolii Afryki Wschodniej.

Tandale to biedna dzielnica w największej metropolii Afryki Wschodniej, 5-milionowym Dar Es Salaam w Tanzanii. Misję w tutejszej parafii św. Karoli Lwangi prowadzi o. Tomasz Podrazik, ze zgromadzenia Ojców Białych Misjonarzy Afryki. Parafia prowadzi liczne działania wspierające rozwój lokalnej ludności, pomagając najbardziej potrzebującym - nie tylko katolikom - gdyż, w tej części miasta religią dominującą jest islam.

O. Tomek wybudował już tutaj przedszkole (dzięki środkom z MSZ RP i pomocy fundacji Europejski Dom Spotkań Fundacji Nowy Staw http://www.eds-fundacja.pl/tanzania/), a obecnie kończy budowę szkoły (tu możesz wesprzeć wykończenie projektu: POMÓŻMY KOBIETOM W TANDALE). W projekcie wspiera go m.in. lublinianin Marek Guzowski, który również specjalnie na potrzeby misji w Tanzanii, założył Fundację Misja Tandale.

- Od ponad dwudziestu lat interesuję się tematem misji. Byłem w kilku krajach afrykańskich, pracowałem w szkole w Zambii, a ostatnio od 4 lat pomagam w parafii Tandale - mówi.

Powstaje szkoła dla dziewcząt w Tandale   Prace nad projektem, po prawej o. Tomek Podrazik, w środku Marek Guzowski Marek Guzowski/eds-fundacja.pl

Szkoła, która obecnie powstaje, będzie kształciła dziewczęta, oferując im umiejętności zawodowe, np. krawiectwa.

- Duża liczba młodych kobiet jest w bardzo złej sytuacji życiowej, materialnej, dlatego żeby temu zapobiec budujemy szkołę, w której nauka zawodu jest połączona z całym programem edukacyjnym: nauką języka angielskiego, wsparciem w poszukiwaniu pracy, szkoleniami z zakresu przedsiębiorczości oraz wsparciem i wzmocnieniem osobowościowym młodych dziewczyn np. poprzez pomoc psychologa. Program obejmuje również inne zajęcia edukacyjne pomagające się usamodzielnić i odnaleźć w trudnej rzeczywistości. Czasem istnieje potrzeba, zapewnienia schronienia dla dziewczyn i kobiet, które potrzebują na jakiś czas mieszkania, dlatego nasza szkoła daje taką możliwość w pokojach, które są budowane przy szkole - opisuje projekt Marek Guzowski.

Powstaje szkoła dla dziewcząt w Tandale   Misja Tandale

W projekt szkoły zaangażowane są zgromadzenia Ojców Białych oraz Sióstr Białych, założone pod koniec XIX wieku przez francuskiego kardynała, ówczesnego arcybiskupa Algieru, Karola Lavigerie.

Z Polaków, oprócz o. Tomasza Podrazika MAFR, w Tandale pracuje siostra Cecylia Bachalska MSOLA.

S. Cecylia, wcześniej przez lata przełożona domu formacyjnego Sióstr Białych w Polsce, zaangażowana w międzyzakonną Sieć Bakhita, pomagającą kobietom - ofiarom handlu ludźmi, również w Tandale pracuje z dziećmi oraz pomaga dziewczętom i kobietom zagrożonym wykorzystywaniem.

Powstaje szkoła dla dziewcząt w Tandale   S.Cecylia Bachalska na misji w Tanzanii Archiwum s. Cecylii Bachalskiej

Misjonarze w Tandale pomagają też chorym, głodnym, ubogim. Dzięki nim pomoc trafia skutecznie i bezpośrednio do potrzebujących.

Obecnie budowa nowej szkoły na terenie parafii Tandale jest na finiszu, ale projekt wciąż wymaga wykończenia.

Dlatego misjonarze zapraszają, do wspólnego dokończenia i wyposażenia szkoły, tak aby zapewnić szanse na normalne życie tamtejszym młodym kobietom.

- Aktualnie kończymy budowę, ale do otwarcia i wyposażenia szkoły brakuje ok. 79 950 zł. Chcemy, żeby młode dziewczyny z parafii Tandale ucząc się w naszej szkole, nabyły odpowiednich umiejętności społecznych i zawodowych. Dlatego musimy odpowiednio wyposażyć szkołę, którą teraz budujemy, m.in. w maszyny do szycia, stoły krawieckie, meble, czy komputery. Mocno wierzymy w to, że dzięki naszej szkole, kobiety z Tandale odzyskają swoją godność, nabiorą sił, nadziei i uwierzą w to, że potrafią sprostać wyzwaniom afrykańskiej rzeczywistości - wierzy Marek Guzowki.

A co jest jeszcze potrzebne?

Wyposażenie PLN
a) 2 duże stoły do krojenia materiału 4000
b) 40 ławek 10000
c) 80 krzeseł 12000
d) wyposażenie kuchni – lodówka, kuchenka, garnki, talerze itp. 5000
e) 2 szafy 2000
f) 1 stół do spotkań 1000
g) 20 maszyn do szycia 10000
h) 5 maszyn do haftu 5000
i) 5 maszyn overlokowych 3750
j) 10 maszynek do krojenia materiału 4000
k) 4 łóżka z materacami 3200
l) 10 komputerów 20000
  SUMA 79950

Tu możesz wesprzeć wykończenie projektu: POMÓŻMY KOBIETOM W TANDALE

Więcej o projekcie, oraz zdjęcia na stronie: http://www.eds-fundacja.pl/tanzania/ , która pomogła wybudować szkołę.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy