Nowy numer 47/2020 Archiwum

Igrzyska w Londynie rekordowe pod względem dopingu

Igrzyska olimpijskie w Londynie w 2012 roku pobiły niechlubny rekord liczby sportowców, u których wykryto używanie niedozwolonych środków dopingowych; takich osób było 139 - podał portal insidethegames.biz.

Poprzednio najwięcej przypadków dopingu - 81 - wykryto w Pekinie w 2008 roku.

Jak podaje insidethegames.biz, rekordowa liczba dopingowiczów z 2012 roku wiąże się z ponownym przebadaniem 66 proc. z 5000 próbek krwi i moczu. W tych nowych badaniach wykryto 65 osób, które zdobyły punktowane miejsca i medale stosując niedozwolone środki. Spośród 139 osób stosujących niedozwolone środki dopingowe 39 sportowców to medaliści, w tym 13 złotych.

Największa liczba sportowców przyłapanych na dopingu i w większości już zdyskwalifikowanych pochodzi z Rosji - 46. Z tego grona 14 odebrano medale, w tym pięciu mistrzom.

Na kolejnych miejscach w niechlubnym rankigu plasują się reprezentanci takich krajów jak: Ukraina - 17, Białoruś - 15 i Turcja - 14. Pozostałe państwa mają poniżej 10 przypadków.

Pod względem dyscyplin najwięcej przypadków dopingu wykryto w lekkiej atletyce - 91 oraz w podnoszeniu ciężarów - 34. Kolejne to kolarstwo i zapasy - po cztery przypadki.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama