Nowy numer 5/2023 Archiwum

Zmarł kard. Zenon Grocholewski

Msza pogrzebowa, z udziałem papieża Franciszka, rozpocznie się w Watykanie w sobotę 18 lipca. Trumna z ciałem kard. Grocholewskiego zostanie następnie przewieziona do Poznania i złożona w najstarszej polskiej katedrze.

Kard. Zenon Grocholewski miał 81 lat. O jego śmierci poinformował Episkopat Polski. Hierarcha współpracował z trzema papieżami: św. Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem.

 

Msza pogrzebowa rozpocznie się o godz. 11.00 przy ołtarzu Katedry w bazylice św. Piotra. Liturgii będzie przewodniczył wicedziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Leonardo Sandri. Natomiast egzekwie przy trumnie odprawi papież Franciszek.

Trumna z ciałem kard. Grocholewskiego zostanie następnie przewieziona do Poznania i złożona w najstarszej polskiej katedrze w krypcie, gdzie pochowani są biskupi poznańscy. "Taka była wola wyrażona wielokrotnie przez purpurata" - wyjaśniłI kanclerz Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 r. w Bródkach, jednak krótko po urodzeniu rodzina Grocholewskich opuściła tę miejscowość uciekając przed zawieruchą wojenną. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Wolsztynie, a po maturze do poznańskiego seminarium duchownego, które ukończył w roku 1963. Wtedy też z rąk abpa Baraniaka przyjął święcenia prezbiteratu. Już trzy lata po święceniach został wysłany do Rzymu, gdzie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim ukończył studia prawnicze. Od 1972 r. przez 27 lat pracował w Najwyższym Trybunale Stolicy Apostolskiej, a od 1998 r. przez rok pełnił funkcję prefekta tej instytucji.

W 1983 r. otrzymał sakrę biskupią z rąk papieża Jana Pawła II. Ten sam papież w 1999 r. mianował go prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Równocześnie został Wielkim Kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego. Kongregacji przewodził aż do 2015 r., do czasu przejścia na emeryturę.

W 2001 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem.

Przeczytaj wywiad, który ks. Adam Pawlaszczyk przeprowadził w 2018 r. z kard. Grocholewskim:

 

 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy