Nowy numer 2/2021 Archiwum

Prawdziwa historia góry Karmel

Tak to jest, że przy Sercu Boga człowiek znajduje zaspokojenie wszelkich pragnień - pisze Franciszek Kucharczak w najnowszym numerze "Gościa". - Przy Nim otwierają się rajskie przestrzenie, którym nie dorównują żadne materialne dobra. To jest prawdziwy Karmel - ogród, po którym człowiek przechadza się ze swoim Stwórcą.

Kościół 16 lipca wspomina Matkę Bożą z Góry Karmel. To Maryję wybrali za patronkę pustelnicy, którzy w czasach krzyżowców osiedlili się u stóp Karmelu. Ją przyjęli za matkę, opiekunkę i królową zakonu. Pod Jej wezwaniem wznieśli pierwszy kościół, a sami nazwali się Braćmi Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Wokół Maryi rozwinęła się duchowość zakonu, która z czasem - szczególnie za sprawą szkaplerza - zyskała popularność w całym Kościele katolickim.

W najnowszym (29/2020) numerze "Gościa Niedzielnego" Franciszek Kucharczak przypomina niezwykłą historię tej biblijnej góry Karmel. "Od niepamiętnych czasów była uważana za miejsce święte - pisze dziennikarz. - Poganie czcili tu m.in. bożka Baala, którego kapłanów rozgromił prorok Eliasz".

Przeczytaj także: W najnowszym "Gościu": Czas sklejania

Biblia przedstawia Karmel jako krainę niespotykanej urody. W wielu miejscach Pisma Świętego natykamy się na opisy świętej góry. Najbardziej znaną opowieścią, z Karmelem w tle, jest historia proroka Eliasza. "On sam najmocniej odcisnął się na dziejach Karmelu, którego groty bywały jego domem. Eliasz, obok Matki Bożej, stał się patronem karmelitów. Pustelnicy, którzy dali początek zakonowi, mieli przeświadczenie, że są spadkobiercami potężnego ducha >>proroka jak ogień<<. To od Eliasza karmelici przejęli słowa, które stały się ich zawołaniem: >>Żyje Bóg, przed którego Obliczem stoję<< i >>Gorliwością rozpaliłem się o chwałę Pana Zastępów<<".

Więcej o dziejach proroka Eliasza; o mnichach na szczycie Karmelu, którzy dali początek początek zakonowi karmelitańskiemu, a sami niedługo cieszyli się swoją obecnością w "Bożym ogrodzie" i o tym, jak święta góra Karmel zainspirowała największych mistyków Kościoła do poszukiwania drogi na szczyt doskonałości chrześcijańskiej, przeczytacie w najnowszym "Gościu" w artykule Franciszka Kucharczaka "Ogród niezniszczalny".

"Karmel to góra, na którą można wejść nie tylko fizycznie. Dlatego jest taka piękna".

TUTAJ zobaczysz przegląd całego wydania

Zapraszamy do czytania "Gościa Niedzielnego" w formie elektronicznej.

Zachęcamy do darmowego założenia konta i logowania się w naszym serwisie (można za pośrednictwem Google i Facebooka). Przypominamy, że zalogowani użytkownicy będą mogli uzyskać zupełnie za darmo dostęp nawet do 10 naszych płatnych artykułów. Zalogowanie się w serwisie „Gościa” daje też dodatkowe możliwości, z których warto skorzystać, takie jak założenie własnego bloga lub strony internetowej, wzięcie udziału w konkursie, dodanie zaproszenia na wydarzenie w swojej okolicy. Zapraszamy.

W najnowszym Gościu Niedzielnym nr 29/2020
Gość Niedzielny

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze