Nowy numer 32/2020 Archiwum

Oko w oko z dzikim zwierzęciem

Może się zdarzyć, że podczas wakacyjnych wędrówek spotkamy na swojej drodze dzika, wilka czy niedźwiedzia. Co wtedy zrobić? Zmykać na drzewo czy stać w bezruchu?

Dzikie zwierzęta w lesie unikają ludzi. Jeśli wędrujemy normalnie, rozmawiając i trzymając się szlaków, zwierzęta, słysząc nas i czując nasz zapach, będą się trzymać z daleka – mówi Kazimierz Nóżka, leśniczy z Nadleśnictwa Baligród. – Oczywiście czasami zdarzają się wyjątki. Naturalnym odruchem zwierzęcia jest ucieczka, więc jeśli zachowuje się inaczej, oznacza to zwykle, że jest chore. Dzikie zwierzę, które nie boi się ludzi, lepiej omijać szerokim łukiem, wycofać się spokojnie, bo nigdy nie wiadomo, jak zareaguje – dodaje.

Dostępne jest 60% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 29/2020 . Cena 4,00.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek

Zobacz także