Nowy numer 27/2020 Archiwum

Mikrokosmos

Nie mogliśmy lepiej trafić. „Święty, Święty, Święty!” – rozbrzmiewa przy pierwszym ołtarzu. Šventas, Šventas, Šventas – odpowiada echem ołtarz trzeci. W tym miasteczku Maryja opowie ci o tajemnicy Trójcy i poczęstuje sękaczem, blinami, kartaczami i czenakami, które popijesz kwasem chlebowym.

A wie pani, że pojutrze mają granicę w Ogrodnikach otworzyć? – dwie kobieciny w maseczkach rozmawiają pod smaczną reklamą przy ulicy Wileńskiej: „Ziemniaczana promocja. Kartacze odsmażane, babka, bliny litewskie”. Mniam!

Ale spiekota. Będzie burza jak nic! – ludzie pod bazyliką spoglądają w niebo. Dzwon wybija przepiękną melodię. Za białym murem na plebanii chór ćwiczy przed procesją Bożego Ciała. Jestem pod wrażeniem czystego śpiewu. Za chwilę rozpocznie się suma. Kościół nabity. Pierwsze czytanie po polsku, drugie po litewsku. Ewangelia odwrotnie: najpierw w języku naszych wschodnich sąsiadów. Słowo klucz? Chleb, duona.

Byłem tu kilkadziesiąt razy. Jak magnes przyciąga mnie historyczna wielokulturowość tego miejsca, które ukryło się wśród jezior na dzisiejszych Kresach. Po uliczkach uśpionego miasteczka przed wojną spacerowali Polacy, Litwini, Żydzi, Białorusini (zjeżdżali tu na targ!), Rosjanie, Cyganie i Niemcy. Katolicy, luteranie, prawosławni i staroobrzędowcy.

A mury runą, runą, runą

„Niech ustaną spory i runą mury podziałów” – jak mocno brzmią w ogromnej podominikańskiej bazylice słowa modlitwy wiernych. W mieście, które przed stu laty przechodziło z rąk do rąk. Ruszamy! „Święty Boże!” – rozbrzmiewa przy pierwszym ołtarzu. Šventas, Šventas, Šventas – odpowiada echem ołtarz trzeci, położony po drugiej stronie parku. Przed laty spod bazyliki ruszały dwie procesje: polska i litewska. Od lat idą razem. Dwa narody ramię w ramię.

Marcin Jakimowicz zaprasza na cykl wakacyjny "Gościa"
Gość Niedzielny

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także