Nowy numer 39/2023 Archiwum

Jak radzimy sobie z koronawirusem?

Przez cały czas epidemii samorząd Mazowsza doposażał szpitale i stacje pogotowia ratunkowego w aparaturę medyczną oraz środki ochrony osobistej. Zakupy były możliwe, dzięki wsparciu z Unii Europejskiej.

W regionie żyrardowskim do tej pory odnotowano ponad 390 przypadków zakażeń koronawirusem[1]. Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny, który codziennie stawia czoła zagrożeniu. Epidemia sprawiła, że konieczne były zakupy dużych ilości odzieży ochronnej czy płynu do dezynfekcji. Pomogły fundusze unijne, dzięki którym samorząd województwa przekazał do subregionu żyrardowskiego ponad 93,5 tys. środków ochrony i sprzęt medyczny.

Walka z niewidzialnym wrogiem, czyli wirusem, do momentu wynalezienia skutecznego leku to przede wszystkim zminimalizowanie jego transmisji. Aby odnieść sukces, potrzebne są środki – zarówno bezpieczeństwa, jak i finansowe.

Jak podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, największym wsparciem były środki unijne. – Bardzo szybko sięgnęliśmy po unijną pomoc na walkę z epidemią. Dzięki temu w najtrudniejszym momencie pilnie zabezpieczyliśmy personel medyczny w środki ochronne, a szpitale w sprzęt ratujący życie.

#UEpomaga_medycy
Biuro Prasowe Mazovia

Przez cały czas epidemii samorząd Mazowsza doposażał szpitale i stacje pogotowia ratunkowego w aparaturę medyczną oraz środki ochrony osobistej. Zakupy były możliwe, dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. Wartość unijnego projektu na walkę z COVID-19 to 150 mln zł. Środki zaangażowano już prawie w całości.

93,5 tys. środków ochronnych

K:\POROZUMIENIA\GAZETY\POROZUMIENIA 2020\Projekt Unijny\subregion żyrardowski\fot. ZOZ Szpitala Powiatowego w Sochaczewie.jpg

 

 

 

 

 

Ze wsparcia skorzystały będące na pierwszej linii frontu placówki z regionu żyrardowskiego. W sumie do Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu, Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Zespołu Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Sochaczewie i SPZOZ w Nowym Mieście nad Pilicą trafiło ponad 93,5 tys. środków ochrony osobistej, w tym 39,3 tys. masek, blisko 2,8 tys. kombinezonów, 35 tys. rękawiczek, 920 fartuchów, 800 gogli, 12,5 tys. litrów płynów do dezynfekcji i 800 przyłbic.

Sprzęt ratujący życie

Dla szpitala powiatowego w Sochaczewie samorząd województwa mazowieckiego zakupił kardiomonitory, centrale monitorujące, mobilny aparat RTG, aparaty do mierzenia ciśnienia i termometry. Z kolei dla Centrum Zdrowia w Żyrardowie samorząd Mazowsza nabył centralę monitorującą oraz kardiomonitory i aparaty do mierzenia ciśnienia. Wsparcie trafiło także do Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu. Zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Powiatowego w Sochaczewie, Robert Skowronek podkreśla, że nowy sprzęt to duże usprawnienie pracy personelu medycznego. – Sprzęt, który otrzymał nasz szpital pozwoli nam skutecznie walczyć z pandemią COVID- 19. Wpływa na podwyższenie jakości świadczonych usług medycznych, zapewnia bezpieczeństwo naszym pacjentom oraz ułatwia pracę personelowi medycznemu. Szpital posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia i świadczy usługi w zakresie transportu medycznego zakażonych pacjentów. Obecnie prowadzimy punkt pobrań badań, jak również prowadzimy intensywną działalność w celu zidentyfikowania osób zakażonych koronawirusem SARS CoV-2, dlatego szpitalowi potrzebne są środki ochrony indywidualnej, środki dezynfekcyjne oraz sprzęt medyczny, pozwalający na ograniczenie transmisji zakażenia.

Busy i ambulanse dla stacji pogotowia

Jak radzimy sobie z koronawirusem?   fot. SPZOZ w Warszawie

Stacje pogotowia w Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie otrzymały specjalne busy do przewozu osób zakażonych, niewymagających wsparcia ratowników medycznych. Pojazdy zapewniają maksimum bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i pacjentom. Wyposażone są w osłonę kierowcy, oddzielającą przedział pasażerski oraz w łatwo zmywalną tapicerkę. Samorząd Mazowsza zakupił również 5 ambulansów typu C.

Utworzone w urzędzie marszałkowskim specjalne zespoły zakupowe codziennie dokonywały zakupów niezbędnego sprzętu i asortymentu. Te następnie na bieżąco przekazywane były do szpitali z listy placówek będących w podwyższonej gotowości. Nad ich odpowiednim rozdysponowaniem oraz kierowaniem tam, gdzie były w danej chwili najbardziej potrzebne, pracował powołany przez marszałka województwa specjalny zespół. W jego skład weszli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewody mazowieckiego oraz eksperci – konsultanci wojewódzcy.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

 

K:\PROJEKT UE_COVID 19\belka.jpg

 

[1] Aktualny stan na gis.wrotamazowsza.pl/Informacje/KORONAWIRUS

Ogłoszenie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast