Nowy numer 28/2020 Archiwum

Nie tylko pandemia

Być może nigdy wcześniej przemysł górniczy nie znalazł się w tak dramatycznej sytuacji. Epidemia może zniszczyć miejsca pracy, a społeczny ostracyzm – prestiż i etos górnika.

W związku z szerzącą się wśród górników pandemią rząd zdecydował, aby na okres od 12 czerwca do 3 lipca zamknąć dwanaście kopalń. To zakłady: Bolesław Śmiały, Piast, Ziemowit, Halemba, Pokój, Chwałowice, Marcel, Rydułtowy, Mysłowice-Wesoła oraz Wujek z Polskiej Grupy Górniczej (PGG), a także Knurów-Szczygłowice i Budryk z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Wicepremier Jacek Sasin, który ogłosił tę decyzję w Katowicach, przekonywał, że była ona podyktowana troską o bezpieczeństwo załóg górniczych. Łącznie od początku epidemii do ubiegłej niedzieli zaraziło się ponad 5,6 tys. pracowników kopalń. Zdecydowana większość z nich przechodziła zakażenie bezobjawowo.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 25/2020 . Cena 4,00.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się