GN 43/2020 Archiwum

Prezes znów obiecuje

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w czasie Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” wrócił do kwestii aborcji eugenicznej, zaznaczając, że w kompromisie aborcyjnym – czyli obowiązującym obecnie prawie – ta kwestia została ukształtowana niewłaściwie i należałoby to naprawić.

Prezes PiS wraca do tego tematu w gorących momentach politycznych, aby osłabić wrażenie bezczynności PiS w fundamentalnej kwestii ochrony życia. Jarosław Kaczyński ma jedno wytłumaczenie, że niewiele może zrobić, gdyż jest to sprawa sumienia każdego posła. On jest wprawdzie za, ale inni są przeciw. Biorąc pod uwagę panującą w PiS żelazną dyscyplinę we wszystkich głosowaniach, trudno uwierzyć, aby tylko w tej jednej kwestii posłowie PiS mieli śmiałość zagłosować inaczej, aniżeli postanowiło kierownictwo partii. Dlatego słowa prezesa, że popełniono błąd w „kompromisie aborcyjnym”, gdyż „kwestia eugeniczna została niewłaściwie ukształtowana i to trzeba naprawić”, trudno uznać za wiarygodną deklarację. Podobnie jak jego pogląd, że Trybunał Konstytucyjny rozwiąże sprawę. Prezes Kaczyński spokojnie tolerował zaniechanie Trybunału Konstytucyjnego, który w poprzedniej kadencji nie znalazł czasu, aby rozpatrzyć wniosek z października 2017 r., podpisany przez ponad 100 posłów z różnych ugrupowań, domagających się ustalenia, czy tzw. przesłanka eugeniczna jest zgodna z Konstytucją RP. Ta zwłoka wywołała sprzeciw nawet sędziów mianowanych do Trybunału przez PiS. Przewodniczącej Trybunału Julii Przyłębskiej zarzucono celową zwłokę i wezwano, aby podała się do dymisji. Prezes Kaczyński jednak wtedy taktownie milczał. Fakty są dość oczywiste. Jeśli PiS w sprawie zakazu aborcji eugenicznej nie podejmie inicjatywy w ciągu najbliższych miesięcy, to później rozpoczną się przygotowania do kolejnych wyborów i działanie w tej sprawie będzie niemożliwe.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się