Nowy numer 48/2020 Archiwum

Duchowa procesja

Od prawie siedmiu wieków w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywaną uroczystością Bożego Ciała, ulicami miast i wsi przechodzą procesje z Najświętszym Sakramentem. Są one okazją do publicznego wyrażenia naszej wiary w prawdziwą obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii.

Ustanowienie uroczystości Bożego Ciała związane jest z objawieniami św. Julianny – augustianki z klasztoru Mount-Cornillon. Na początku XIII w. młodziutkiej zakonnicy Jezus wyznał, że pragnie wprowadzenia w Kościele święta ku czci „Najwyższego i Najświętszego Sakramentu Ołtarza”. Mniszka przez 22 lata trzymała w tajemnicy to objawienie, aż wreszcie opowiedziała o nim biskupowi Liège, który ustanowił uroczystość Bożego Ciała w swojej diecezji, i Jakubowi Pantaleonowi, późniejszemu papieżowi Urbanowi IV, który wprowadził ją w całym Kościele. Towarzyszące obchodom uroczystości Bożego Ciała procesje pojawiły się jednak dopiero w pierwszej połowie XIV wieku, a znaczenia nabrały w okresie reformacji. Protestanci zakwestionowali wówczas prawdę wiary mówiącą o tym, że po konsekracji chleb i wino na zawsze, nie tylko w czasie Mszy św., stają się prawdziwym ciałem i prawdziwą krwią Chrystusa. Aby potwierdzić wiarę w prawdziwą obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina oraz wyrazić szacunek dla eucharystycznych postaci, katolicy zaczęli organizować uroczyste procesje z Najświętszym Sakramentem ulicami miast. Przy czterech ołtarzach ustawionych na trasie odczytywali fragmenty Ewangelii opisujące ustanowienie sakramentu Eucharystii.

W tym roku, z powodu epidemii koronawirusa, obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa będą skromniejsze. Raczej nie wyjdziemy z Najświętszym Sakramentem na ulice naszych miast i wsi, nie zatrzymamy się przy czterech ołtarzach. Aby w tych trudnych warunkach głębiej przeżyć święto Bożego Ciała, proponujemy duchową procesję do czterech ołtarzy – z odczytaniem w rodzinnym gronie fragmentów Ewangelii oraz przygotowanego przez autorów „Gościa Niedzielnego” komentarza. W ten sposób w naszych rodzinach uczcijmy Pana Jezusa, który pozostał w nami na zawsze w Najświętszym Sakramencie.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama