Nowy numer 48/2020 Archiwum

Sanktuarium w Fatimie przywraca wstęp dla wiernych

Władze sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły w poniedziałek otwarcie tego popularnego miejsca kultu dla wiernych. Było ono zamknięte od 14 marca z powodu epidemii koronawirusa.

Jak poinformował rektor fatimskiego sanktuarium ks. Carlos Cabecinhas, już we wtorek pielgrzymi będą mogli wejść na teren tego miejsca kultu maryjnego. Będą też mogli zwiedzać znajdujące się tam muzea.

Według planów portugalskiego sanktuarium pierwsze msze św. z udziałem wiernych odbędą się sobotę. W najbliższych tygodniach będą one organizowane na głównym placu sanktuarium, bądź wewnątrz bazyliki Trójcy Przenajświętszej. Obiekt ten jest największą świątynią Portugalii.

Warunkiem uczestnictwa w nabożeństwach w Fatimie będzie noszenie maseczki ochronnej. Wstęp na teren sanktuarium będzie możliwy po wcześniejszym zdezynfekowaniu rąk przez wiernych.

13 maja odbyły się pierwsze w historii sanktuarium w Fatimie obchody rocznicy objawień z 1917 r. bez udziału pielgrzymów. Wprawdzie rząd Portugalii dopuścił organizację tego wydarzenia, ale władze rektoratu nie zdecydowały się na masowy udział wiernych, tłumacząc, że nie posiadają one możliwości spełnienia wymogów sanitarno-epidemiologicznych.

Na zakończenie uroczystości 13 maja, transmitowanych przez portugalskie radio i telewizję, władze sanktuarium potwierdziły, że pomimo stopniowego eliminowania obostrzeń do skutku nie dojdzie w czerwcu coroczna pielgrzymka dzieci do Fatimy.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r., gdy rodzeństwu Marto, Franciszkowi i Hiacyncie, a także ich kuzynce Łucji dos Santos przez sześć kolejnych miesięcy ukazywała się Maryja, prosząc o przekazanie ludzkości wezwania do modlitwy, pokuty i nawrócenia.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama