GN 22/2020 Archiwum

Nie wiedzieli, że skazują świętą

W maju minęła 100. rocznica kanonizacji Joanny d’Arc, która stała się najbardziej znaną francuską świętą. Popularność ta jest w znacznej mierze rezultatem zainteresowania się jej postacią przez twórców kultury, również masowej.

Znaczącą rolę w tym procesie odegrał film, bo Joanna d’Arc jest chyba najbardziej „filmową” świętą w dziejach kina. Nakręcono o niej co najmniej 41 filmów kinowych i telewizyjnych, w tym kilka arcydzieł, realizowanych nie tylko przez twórców związanych z katolicyzmem czy szerzej – chrześcijaństwem, ale także przez agnostyków czy ateistów. Każdy z nich miał swoją wizję postaci, często sprzeczną z ustaleniami procesu kanonizacyjnego czy faktami historycznymi.

Po każdym nowym poświęconym jej filmie dyskusja na temat świętej wybucha na nowo. Padają pytania, czy rzeczywiście słyszała głosy, czy nie była chora psychicznie, czy jej wpływ na zwycięstwo w wojnie stuletniej z Anglikami był aż tak znaczący, czy może była marionetką w rękach delfina, a później króla Karola VII i jego doradców, którzy kreowali ją na symbol swej walki z najeźdźcą. Rodzi się również pytanie, dlaczego została kanonizowana dopiero prawie 500 lat po śmierci.

70 zarzutów

Fakty dotyczące życia i działalności Dziewicy Orleańskiej są powszechnie znane dzięki filmom, utworom literackim i biografiom. Wiemy, że urodziła się prawdopodobnie w styczniu 1412 r. w rodzinie wieśniaków. W 1424 r. po raz pierwszy doświadczyła wizji i usłyszała głosy, które oznajmiły jej, że Bóg chce wypędzić Anglików z ziem francuskich i doprowadzić delfina, czyli następcę tronu, do Reims, by tam został koronowany na króla Francji. Anglicy w tym czasie zajmowali Paryż i znaczną część królestwa. Cztery lata później 17-letnia dziewczyna ogarnięta wiarą, że zgodnie z wolą Bożą ma doprowadzić do wypędzenia Anglików, po wielu perypetiach dociera do rezydującego w Chinon następcy tronu. Przekonuje go i jego doradców, by powierzyli jej armię. Ta w krótkim czasie odnosi szereg sukcesów. Znosi oblężenie Orleanu i zdobywa kilka innych miast, co stanowi przełom w wojnie stuletniej. Koronacja Karola VII w Reims rozstrzyga spór o sukcesję francuskiego tronu, do którego rościli sobie pretensje królowie angielscy.

Dostępne jest 28% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji