Nowy numer 47/2020 Archiwum

Dzielni rodzice świętego papieża

Czytając biografię rodziców Jana Pawła II, lepiej możemy zrozumieć, dlaczego został świętym.

Wydawać by się mogło, że skoro postać św. Jana Pawła II cieszy się w Polsce taką czcią, to i o jego rodzicach, których proces beatyfikacyjny właśnie się rozpoczął, powinniśmy wiedzieć niemal wszystko. Okazuje się jednak, że do niedawna było zupełnie inaczej.

Książka „Emilia i Karol Wojtyłowie” wypełnia mnóstwo białych plam w biografii rodziców świętego papieża. Milena Kindziuk z detektywistyczną wręcz pasją bada archiwa, zbiera relacje świadków, a następnie składa wszystko w całość, z której wyłania się ciekawa historia rodzinna. Dzięki dociekliwości autorki udało się odkryć wiele nieznanych wcześniej szczegółów, a nawet obalić niektóre istniejące dotąd teorie na temat Wojtyłów. Kindziuk ustala m.in. miejsce i prawdziwą datę ich ślubu (dawniej często podawano błędnie rok 1904 zamiast 1906), miejsce urodzenia Emilii czy adres, pod którym urodziła się siostra przyszłego papieża – Olga (dziewczynka zmarła w dniu narodzin). Obala też tezę o pierwotnym pochówku Emilii Wojtyłowej w Wadowicach, przy okazji odnajdując na cmentarzu Rakowickim w Krakowie jej... dwa groby. Jak na jedną książkę, to całkiem sporo, a przecież to nie wszystkie odkrycia, które przynosi ta niezwykła biografia.

Bardzo ciekawy wątek dotyczy heroicznej postawy mamy Jana Pawła II, która – ze względu na fakt, że ciąża miała zagrażać jej życiu – była namawiana do jej przerwania przez dr. Jana Moskałę, znanego aborcjonistę. Zaś zarówno kobietę, jak i dziecko, czyli późniejszego papieża, uratował ginekolog żydowskiego pochodzenia, dr Samuel Taub. Milena Kindziuk przytacza wiele faktów i świadectw potwierdzających tę mało znaną dotąd historię. Najbardziej jednak poruszające fragmenty książki dotyczą lat po śmierci Emilii. Ukazują bowiem męstwo Karola seniora, który dla dorastającego chłopca musiał jednocześnie stać się i ojcem, i matką; w tym czasie zmierzył się jeszcze ze stratą starszego syna Edmunda, który zmarł, ratując pacjentkę chorą na szkarlatynę. To właśnie ojciec, którego mały Lolek często widywał modlącego się na kolanach w nocy, był dla niego pierwszym nauczycielem duchowości. Dzięki tej książce lepiej możemy zrozumieć, dlaczego Jan Paweł II został świętym.

Szymon Babuchowski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama