Nowy numer 21/2020 Archiwum

Wybory od nowa

Rozwiązanie, jakie zaproponowali Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin, nie likwiduje problemu wyborów prezydenckich, ale daje czas, aby je przygotować w sposób bezpieczny i w zgodzie z zasadami demokratycznymi.

Gdy dziesięciu kandydatów na urząd prezydenta 6 maja wieczorem uczestniczyło w TVP w debacie, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin uzgadniali ostatnie szczegóły wspólnego oświadczenia. Wskazało ono drogę wyjścia z kryzysu wokół wyborów prezydenckich. Kryzysu, który mógł doprowadzić do zachwiania ładu konstytucyjnego w Polsce. Można powiedzieć, że był to ostatni moment, gdyż wybory miały się odbyć cztery dni później. Oświadczenie liderów Zjednoczonej Prawicy jest „kupieniem” około dwóch miesięcy na rzetelne przygotowanie regulacji, które pozwolą przeprowadzić głosowanie w sposób bezpieczny pod względem sanitarnym i zgodnie z zasadami demokratycznymi, których nie można będzie zakwestionować. Prawo, według którego wybory miały się odbyć 10 maja, nie dawało takich gwarancji, a obóz rządzący i opozycja nie porozumiały się, choć kompromisowe rozwiązania się pojawiały.

Plan dwóch Jarosławów

Gdy wydawało się, że doszło do takiego zapętlenia prawnego i politycznego, że katastrofa wyborcza jest nieunikniona, liderzy PiS i Porozumienia wydali wspólne oświadczenie zawierające, jak podkreślają, „rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach”.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji