Nowy numer 21/2020 Archiwum

W domu przejdź przez Rybę

Nie ruszając się z pokoju, mogą być nad chrzcielnicą Polski. Choć porozrzucani po całym kraju, będą „razem w tym samym miejscu”. Dotąd właściwie wszystko mieli podane na talerzu, teraz mają 33 dni, by przygotować się do Lednicy, jakiej jeszcze nie było.

Będą osobno, schowani w swych domach, a jednak razem. Jak to możliwe? Duch Święty, proszę Państwa, Duch Święty…

Tego jeszcze nie było!

„Czegoś takiego jeszcze nie przeżyliście!” − to hasło organizatorów imprez, koncertów, festiwali czy rekolekcji jest zdecydowanie nadużywane. Ale tym razem jest, jak nigdy, prawdziwe. Takiej Lednicy jeszcze nie przeżywaliście.

Podobnego scenariusza nie planował nikt. A już na pewno nie ojciec Wojciech Surówka. Przed laty marzył o tym, by zostać malarzem, ale zdecydował się na studiowanie fizjoterapii. W 1997 roku pojechał na Lednicę i podczas pierwszego Apelu Młodzieży III Tysiąclecia odkrył powołanie. Przed rokiem spakował walizki i przyleciał nad Jezioro Lednickie z samego Kijowa. Odtąd wraz z o. Wojciechem Prusem jest duszpasterzem wspólnoty Lednica 2000. Czy mógł przypuszczać, że tym razem będzie musiał zmierzyć się z zupełnie innymi organizacyjnymi wyzwaniami niż jego poprzednicy?

Dominikanie proponują, by do tegorocznej Lednicy (już 6 czerwca!) przygotować się w trzech etapach. Jasne, można po prostu chwycić pilota czy postukać w klawiaturę i zerknąć na transmisję z wieczornej modlitwy, która ruszy na Polach Lednickich, ale to słabe rozwiązanie. Każde świętowanie należy przygotować. Wiedzą o tym doskonale krzątający się przy organizowaniu wesela państwo młodzi. Naprawdę warto duchowo przygotować się do Spotkania Młodych. Jak? Ojciec Wojciech Surówka opracował znakomity poradnik. Po pierwsze – proponuje dominikanin – złap oddech, odpocznij od gonitwy wirtualnego świata i zarywania nocy przez nowe sezony seriali Netflixa i ogranicz korzystanie z netu. Po drugie: weź udział w lednickich rekolekcjach. A 6 czerwca bądź wirtualnie nad chrzcielnicą Polski. Przejdźmy tę drogę. Krok po kroku…

Dostępne jest 21% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji