GN 48/2020 Archiwum

Masakra w Parku Wirunga

Demokratyczna Republika Konga oskarżyła rebeliantów FDLR (Demokratyczne Siły Wyzwolenia Rwandy) o odpowiedzialność za masakrę kilkunastu rangersów w Parku Wirunga, będącego rezerwatem goryli górskich. Do wydarzenia doszło w kwietniu.

FDLR to działające we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, oddziały rebeliantów Hutu, których liderzy powiązani są ludobójstwem w Rwandzie w 1994 r.

Do zabójstwa pracowników najstarszego parku narodowego Afryki, figurującego na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, doszło pod koniec kwietnia. Park, założony w 1925 r., rozciąga się na obszarze 7800 kilometrów kwadratowych, na granicach Demokratycznej Republiki Konga, Rwandy i Ugandy.

Oskarżenie członków FDLR postawiono zgodnie z ustaleniami „wstępnego dochodzenia”, przeprowadzonego przez kongijski Korpus Ochrony Parków narodowych i Powiązanych Rezerwatów Przyrody. Zarząd Virungi twierdzi, że posiada „dokładne wskazówki”, iż to FDLR stoi za atakiem w pobliżu siedziby parku, na północ od miasta Goma.

FDLR zaprzecza oskarżeniom, twierdząc, że „nie mają nic wspólnego z tymi wydarzeniami”, obwiniając rządowe oddziały Rwandy.

W poniedziałkowym oświadczeniu przedstawiciel FDLR stwierdził, że rejon Rutshuru, na terenie którego doszło do ataku, jest pod kontrolą rządowych wojsk rwandyjskich, a "atak żołnierzy (prezydenta Rwandy, Paula Kagame) jest ostatnim z długiej listy przestępstw” - podaje serwis africannews.com

Prezydent Rwandy, Paul Kagame, zaprzeczył w poniedziałek obecności wojsk rwandyjskich we wschodniej części DR Konga, gdzie mieliby walczyć przeciw FDLR, których przywódcy byli zaangażowani w ludobójstwo w Rwandzie w 1994 r.

W ciągu ostatnich 20 lat na terenie parku zginęło 176 strażników.

Obecnie wizyty turystyczne w parku zostały zawieszone od 19 marca, w związku z koronawirusem.

Masakra w Parku Wirunga   Punkt patrolowy w Parku Wirunga https://en.wikipedia.org/wiki/Mount_Mikeno#/media/File:Bukima_Patrol_Post.jpg / CC 3.0

 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama