Nowy numer 23/2020 Archiwum

W Hiszpanii jest już 9 mln osób bez pracy

W Hiszpanii jest już 9 mln osób, które nie pracują; to 40 proc. czynnej zawodowo ludności - poinformował w poniedziałek dziennik "El Mundo". Do tej grupy zaliczają się zarówno zarejestrowani bezrobotni, jak i osoby, które straciły zajęcie wskutek epidemii.

Według danych ministerstwa pracy, blisko 4 mln osób skorzystały z tzw. ERTE, to jest rządowego mechanizmu czasowej regulacji zatrudnienia. W wyjątkowych okolicznościach, do których zalicza się stan zagrożenia epidemicznego, pozwala on pracodawcy zamknąć firmę i tymczasowo zwolnić pracowników do czasu unormowania się sytuacji.

Później pracodawcy zobowiązani są do ponownego zatrudnienia na okres co najmniej sześciu miesięcy wszystkich zwolnionych. Czasowo zwolnieni otrzymują zasiłek dla bezrobotnych, który wynosi przez pierwsze pół roku 70 proc. wynagrodzenia, a następnie jego połowę.

Oprócz tego 1,12 mln, tj. jedna trzecia osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą, zwróciła się o świadczenie z tytułu zaprzestania działalności z powodu pandemii.

Jeżeli doliczyć 3,7 mln bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy do 20 kwietnia, to łącznie w Hiszpanii bez pracy pozostaje blisko 9 mln osób, tj. 40 proc. z wszystkich 23 mln czynnych zawodowo.

"To jest bardzo ostrożne wyliczenie, gdyż ta liczba powiększa się z dnia na dzień i już jest więcej przypadków firm, które przeszły na ERTE niż w prezentowanych przez rząd danych" - skomentował dziennik "El Mundo".

"Bez tego mechanizmu utracilibyśmy co najmniej 6 mln miejsc pracy, ale ERTE jest inwestycją zmniejszającą szkody na rynku zatrudnienia" - powiedział sekretarz ds. polityki publicznej związków zawodowych CCOO Carlos Bravo.

Sektorami najbardziej dotkniętymi przez kryzys spowodowany epidemią są: turystyka, gastronomia, działalność artystyczna i kulturalna, budownictwo, przemysł wytwórczy, handel i działalność związana z rynkiem nieruchomości.

Nie wiadomo jednak, jaka będzie przyszłość czasowo zawieszonych firm. "To niemożliwe, aby wszystkie przetrwały i przywróciły do pracy na okres co najmniej pół roku wszystkich zwolnionych" - ocenił sekretarz generalny izby handlowej zrzeszającej hiszpańskich hotelarzy Emilio Gallego.

Tymczasem urzędy pracy są przeciążone i nie nadążają z przygotowywaniem dokumentów do wypłacania zasiłków i świadczeń socjalnych. "To jest zapaść, bezrobotni jeszcze nie pobrali zasiłków za drugą połowę marca, a wielu z nich znajduje się w delikatnej sytuacji" - dodał Gallego.

« 1 »
 • podajnik
  28.04.2020 11:30
  Nieprawda, nie poszybwało bardziej niż przed wyborami.
  doceń 1
 • jankul01
  28.04.2020 12:35
  Według rządu i mediów niemieckich wybory w Bawarii nie wpłynęły na rozprzestrzenianie wirusa. W Niemczech odbywają się niekorespondencyjne wybory lokalne, mimo, że sytuacja jest dziesięciokrotnie trudniejsza (liczba zarażonych i śmierci) niż w Polsce. Trzeba jednak zauważyć, że miedia są bardzo stronnicze i nie dopuszczają żadnej krytyki rządów wojewódzkich ani rządu krajowego. Krytykowane są wyłącznie rządy zagraniczne.
  doceń 0
 • BabaJaga1
  28.04.2020 13:06
  wystarczy spojrzec na wykresy.Do czasow wyborow Bawaria w sredniej krajowej.Po wyborach prawie dwa razy wyzej niz srednia krajowa
 • BabaJaga1
  28.04.2020 20:25
  we Francji wybory zakonczyly sie katastrofa.Umarlo kilkoro ze zwycieskich kandydatow.Glosowanie roznioslo epidemie a czlonkowie komisji groza pozwami przeciwko panstwu.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama