Nowy numer 22/2020 Archiwum

Premier: W drugim etapie, od 4 maja, udostępnienie boisk. W trzecim i czwartym otwarte hale sportowe, siłownie i baseny

Od 4 maja nastąpi udostępnienie boisk i miejsc uprawiania sportu na otwartej przestrzeni, w tym orlików i boisk, gdzie będzie mogło przebywać nie więcej niż 6 osób – poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że sport jest działem istotnym dla gospodarki narodowej, ale wpływa także na kondycję i zdrowie Polaków. Na konferencji prasowej przedstawił etapy otwierania różnych obiektów sportowych.

 • Od 4 maja udostępnienie boisk i miejsc uprawiania sportu na otwartej przestrzeni, w tym orlików i boisk, gdzie będzie mogło przebywać nie więcej niż 6 osób,
 • Trening będzie odbywać się bez maseczki,
 • W trzecim etapie zostaną otwarte sale szkolne, hale sportowe, czyli obiekty zamknięte, ale również jeszcze z maksymalnie z 6-osobowym składem osób grających,
 • W czwartym etapie otwarte siłownie, sale fitness, baseny, innego typu miejsca uprawiania sportu,
 • Pierwszy mecz piłkarskiej ekstraklasy może mieć miejsce pod koniec maja, na razie bez publiczności,

Mateusz Morawiecki przypomniał, że pierwszy etap powrotu do "nowej rzeczywistości" został już uruchomiony i dzięki niemu możliwe jest indywidualne trenowanie np. w parkach i lasach.

"W drugim etapie zbliżamy się do udostępnienia boisk i tych różnych miejsc uprawiania sportu, które są na otwartej przestrzeni. Ten drugi etap będzie od 4 maja, czyli już całkiem niedługo. W 2 etapie również orliki, na boiskach, na których grać będzie mogło nie więcej niż 6 osób, a więc także dla innych dyscyplin sportowych, jak tenis ziemny też na otwartej przestrzeni, gdzie wiadomo, że może grać 2 albo 4 zawodników też stanie się dopuszczalne" - poinformował Morawiecki.

Wszystkie czynności wykonywane na otwartych od 4 maja obiektach sportowych, czyli sam trening, będą odbywać się bez maseczki - poinformowała z kolei minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Minister sportu podkreśliła, że na uruchomionych obiektach będą obowiązywały wszystkie ograniczenia dotyczące m.in. dystansu między poszczególnymi osobami.

"Obiekty na otwartej przestrzeni będą dostępne dla maksymalnie sześciu osób, obiekty typu korty tenisowe będą dostępne dla dwóch osób przebywających na jednym korcie. Wszystkie czynności wykonywane na tych obiektach, czyli już stricte trening sportowy, będą odbywać się bez maseczki, niemniej jednak do samego przyjścia na obiekt (...) będziemy musieli zachowywać wszystkie zasady bezpieczeństwa" - poinformowała.

W trzecim etapie zdejmowania obostrzeń otwarte zostaną sale szkolne i hale sportowe przy zachowaniu limitu zawodników; w czwartym etapie otwarte zostaną siłownie, sale fitness, baseny - zapowiedział premier.

"W trzecim etapie zostaną otwarte sale szkolne, hale sportowe, czyli obiekty zamknięte, ale również jeszcze z maksymalnie z 6-osobowym składem osób grających, uprawniających daną dyscyplinę sportową i przy przestrzeganiu rygorów bezpieczeństwa, rygorów sanitarnych" - powiedział Mateusz Morawiecki.

"Czwarty etap obejmie te obiekty, które jednocześnie też kojarzą się z większą bliskością osób, które ze sobą współpracują lub rywalizują w sporcie, jak różnego rodzaju siłownie, sale fitness, także baseny, sport, rekreacja i kręglarnie, czy innego tego typu miejsca uprawiania sportu" - mówił szef rządu.

Podkreślił, że decyzje o przejściu do kolejnych etapów - trzeciego i czwartego - będą uzależnione od liczby zachorowań na koronawirusa, ale także od liczba dostępnych łóżek w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych. "Po to, żeby mieć pewność, że w przypadku, gdyby ta fala (zachorowań) przybrała na sile, w jakimś interwale czasowym - dwa czy trzy tygodnie następujące po otwarciu gospodarki lub sportu - żebyśmy mogli z powrotem nad nią we właściwy sposób zapanować" - wyjaśnił premier.

Podjąłem decyzję o powrocie do gry ekstraklasy piłkarskiej i żużlowej. Pierwszy mecz może mieć miejsce pod koniec maja, na razie bez publiczności - poinformował Morawiecki.

Premier poinformował, że po rozmowach z kierownictwem resortów: sportu i zdrowia, a także ze związkami sportowymi, podjął decyzję o powrocie do rozgrywek ligowych ekstraklasy piłkarskiej i żużlowej.

"Ten pierwszy gwizdek nie zabrzmi jutro, (...) ale mamy ściśle ułożony plan dojścia do pierwszego meczu ekstraklasy, który może już mieć miejsce pod koniec maja" - zapowiedział.

Poinformował, że sportowcy już teraz są poddani izolacji i w najbliższym czasie będą mogli wrócić do treningów, w bardzo ścisłym trybie sanitarnym, tak by po dwóch tygodniach móc przystąpić do rozgrywek piłkarskich i żużlowych.

Premier zapowiedział też, że rozgrywki zostaną wznowione zgodnie z zasadami zachowania "warunków sanitarnych" i na razie będą się odbywały bez udziału publiczności. "Będziemy się mogli cieszyć tymi sportami przed telewizorami" - pocieszał kibiców. Wyraził też nadzieję, że wkrótce powrócą rozgrywki z udziałem publiczności. "To jest ta radość kibicowania, na którą wszyscy czekamy" - podkreślił.

"Sport wróci na stadiony, wróci do naszych domów. Jestem przekonany, że będzie to symbol powrotu do normalności" - podkreślił.

 

« 1 »
 • velario-new
  25.04.2020 18:44
  Nie zakłady pracy, ale boiska są - zdaniem rządu - ważniejsze dla Polaków. Serio?
  doceń 16
 • Anonim (konto usunięte)
  25.04.2020 22:04
  Też mnie to zaskoczyło... A może by tak "odmrozić" sklepy nie tylko wielkopowierzchniowe i spożywkę, ale i inne, a także urzędy różnej maści, przecież tam też można stosować limity... Jakby nie było, życie przecież toczy się dalej. Nie tylko (a nawet nie - zwłaszcza) sportowe... A ci, którzy muszą się utrzymywać nie ze środków budżetowych, przecież też muszą te środki sobie wypracować...
  doceń 8
 • podajnik
  25.04.2020 23:55
  Gdzie tam jest napisane, że zakłady pracy są zamknięte? Bo chyba nie doczytłem.
  doceń 4
 • sir74
  26.04.2020 13:27
  A co jeśli szczyt będzie za rok lub dwa? Mamy do tego czasu siedzieć w domach i rozwalić gospodarkę i państwo, żeby banksterzy i posiadacze zagranicznych obligacji zrobili z nas niewolników spłacających odsetki a zagraniczny kapitał wykupił nasze upadające firmy? Skoro wirus jest niebezpieczny dla starych i chorych ludzi to nie lepiej obmyśleć plan jakiejś formy odizolowania i ochrony głównie tej grupy? W ogóle to mi się wydaje, że statystyki są zakłamywane i tą pandemią kierują media. W szczepionkę na wirusa nie wierzę, skoro szczepić nie chcą się nawet lekarze (a może przede wszystkim oni).
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama