Nowy numer 21/2020 Archiwum

Naukowcy zbadają wpływ szczepień na gruźlicę m.in. na przebieg zakażeń koronawirusem

Naukowcy zbadają wpływ szczepień na gruźlicę na zapadalność i przebieg zakażeń koronawirusem; projekt dofinansuje Agencja Badań Medycznych. ABM podała w czwartek, że badanie zostanie przeprowadzone w grupie tysiąca pracowników ochrony zdrowia.

Agencja przekazała, że projekt zrealizuje zespół naukowców z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Szpitala św. Ludwika i Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, Szpitala Bielańskiego i Szpitala Praskiego w Warszawie. Pracami pokieruje dr n. med. Hanna Czajka.

Badanie przeprowadzone zostanie w grupie tysiąca pracowników ochrony zdrowia w Polsce. Zebrany od uczestników materiał biologiczny oraz obserwacja stanu ich zdrowia, pozwoli ocenić, czy wykonywane powszechnie szczepienia przeciw gruźlicy szczepionką BCG-10 mogą mieć wpływ na zakażenia wirusem SARSCoV-2 oraz przebieg choroby COVID-19.

ABM podała, że uzyskane podczas badania dane pomogą ustalić, czy szczepionka przeciw gruźlicy produkowana i stosowana od lat w Polsce, wzbudza odpowiedź immunologiczną pozwalającą na zwalczanie zakażeń wirusowych, w tym także SARSCoV-2 w sytuacji pandemii. Jak wskazano, szczepionka podana w ramach projektu nigdy dotąd nie była badana pod tym kątem.

Na wsparcie badań klinicznych, ukierunkowanych na przeciwdziałanie COVID-19, ABM chce przeznaczyć nawet 50 mln. zł, a jeśli zaistnieje taka potrzeba - więcej.

Dotychczas, w ramach tzw. szybkiej ścieżki, ukierunkowanej na przeciwdziałanie COVID-19, prezes ABM wydał pozytywną rekomendację dla projektów przygotowanych przez badaczy z Uniwersytetu Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu pod kierownictwem prof. dr hab. Grzegorza Mazura przeprowadzi badania dotyczące zastosowania osocza ozdrowieńców w terapii chorych na Covid-19 wraz oceną postępu terapii osoczem. Projekt zakłada, że osoby, które wyzdrowiały z COVID-19 wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa.

Celem badania zaproponowanego przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, pod kierownictwem prof. dr hab. Marcina Moniuszko jest natomiast opracowanie szybkiego testu diagnostycznego umożliwiającego identyfikację osób z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. Test diagnostyczny przygotowany zostanie w postaci aplikacji, przeznaczonej do użytku dla lekarzy zajmujących się pacjentami z COVID-19.

« 1 »
 • dirk
  23.04.2020 19:35
  Interesujące. Od kiedy stosowana jest ta szczepionka, czy ludzie 50+ mogli być nią zaszczepieni? Pamiętam coś takiego, były i zastrzyki po których zostały blizny, i coś doustnego, chyba BCG. Fajnie byłoby się na jakąś odporność załapać.
  doceń 1
 • gorolaz
  24.04.2020 07:26
  Jak ktoś jest 50+, to na pewno był szczepiony w dzieciństwie na gruźlicę.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama