Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dwa pożary, dwie renowacje i pół wieku w ukryciu

W kościele Świętej Trójcy w Coventry w Anglii znajduje się arcydzieło średniowiecznego malarstwa znane jako "Doom" (śmierć, fatum, zagłada). Obrazy te są tradycyjnymi przedstawieniami Chrystusa prowadzącego dusze do nieba i piekła w dniu Sądu Ostatecznego (doom to staroangielskie słowo określające „sąd”).

Były szczególnie popularne w średniowieczu, pojawiając się najczęściej w okresie Boskiej komedii Dantego.

"Doom" to wspaniały przykład pięknej średniowiecznej sztuki. Figury, namalowane fachową ręką, przedstawiają tych, którzy osiągnęli zbawienie po prawej stronie Jezusa, podczas gdy po jego lewej stronie znajdują się osoby w piekle. Chrystus ukazany jest w centrum, grupa świętych otacza Jezusa wraz z kilkoma aniołami grającymi na trąbkach. 

Malowidło w XIII-wiecznym kościele w Coventry zostało namalowane przez nieznanego artystę i przez większość swojego istnienia było niewidoczne. Powstało w XV wieku, ale pokryto je wapienną farbą podczas reformacji angielskiej.

Obraz został szybko zapomniany na prawie 400 lat, dopóki XIX-wieczny pożar nie odsłonił go. Po ujawnieniu obrazu kościół rozpoczął proces renowacji, ale niestety lakier zastosowany w celu ochrony był niewłaściwy. I obraz ponownie zniknął.

Dopiero w latach 80. XX wieku odkryto go ponownie, przypadkiem także po tym, jak ogień wypalił część poczerniałego lakieru. Przeprowadzono próbę restauracji, która została zakończona w 2003 roku. Teraz obraz jest widoczny dla wszystkich.

Średniowieczne malowidła ukazujące Sąd Ostateczny miały być ostrzeżeniem dla ludzi. Powszechnie znajdowały się na tylnej ścianie kościoła, aby parafianie widzieli je wychodząc. Miały ich zniechęcać do grzechu i przypominać, że wybory, jakich dokonają po opuszczeniu kościoła, ostatecznie zadecydują o ich życiu wiecznym.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama