Nowy numer 22/2020 Archiwum

Dziś piątek w Oktawie Wielkanocy - nie obowiązuje post

Dlaczego ten piątek jest inny niż wszystkie i jakie znaczenie ma dla wierzących Oktawa Wielkanocy?

Zdecydowana większość katolików w Polsce jest objęta w piątki obowiązkiem wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (zob. kan. 1251: „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.” – Kodeks Prawa Kanonicznego).

Rezygnujemy ze spożywania mięsa, które przez wieku było uważane za pokarm bardziej wartościowy, aby podkreślić, że tego dnia Pan Jezus umarł na krzyżu i chociaż symbolicznie, poprzez wyrzeczenie być przy Nim w tym wydarzeniu. Jednak w piątki, w które przypada liturgiczna uroczystość (takie dni określa kalendarz liturgiczny), obowiązku wstrzemięźliwości nie ma i można jeść mięso. Warto jednak pamiętać, że nie na tym polega istota świętowania trwającej uroczystości. To tylko jeden (zresztą jeden z mniej istotnych) jej wymiarów.

Od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Miłosierdzia (w czasie tzw. Oktawy Wielkanocy) przeżywamy osiem dni z rzędu w randze uroczystości, co oznacza, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych nie obowiązuje. Dlaczego? W tej Oktawie okres ośmiu dni traktowany jest jak jeden dzień, jako jedna uroczystość, jako dzień najradośniejszy. Z punktu widzenia liturgii, choć zmieniają się dni tygodnia, cały czas nieprzerwanie trwa uroczystość zmartwychwstania Pana Jezusa. To najważniejsze dla nas święto, dlatego jego obchody zostały rozciągnięte na tak długi czas. Teksty liturgiczne i biblijne wszystkich dni oktawy Wielkanocy nawiązują bezpośrednio do wydarzenia zmartwychwstania Jezusa i jego konsekwencji dla nas. Znajdujemy także wyraźne odniesienia do sakramentu chrztu i tego co staje się udziałem każdego ochrzczonego.

 

« 1 »
 • Gosia789
  17.04.2020 07:23
  Śmiech na sali z wszelkimi 'okazjami' do rezygnacji z piątkowego postu. Za chwilę zaczną się majówki i okaże się że ranga tego 'wydarzenia' jest równa zmartwychwstaniu. Bawią mnie liczne dyspensy w tym temacie, to ośmieszanie religii
 • Anonim (konto usunięte)
  17.04.2020 09:12
  Nauczymy się na powrót świętować. Osiem dni, bo tyle tak naprawdę świętujemy Wielkanoc. Trudno w czasie świętowania pościć, bo to przeczy logice.
  Natomiast zupełnie innym problemem jest dziś pytanie o sens "bezmięsnych piątków". Bo dla wielu z nas wyrzeczenie się jedzenia mięsa nie jest ani czynem pokutnym, ani też ma znikomy sens, gdy dietę mamy zróżnicowaną a posiłki mięsne nie są czymś wyjątkowym, drogim czy ekskluzywnym.
  doceń 5
 • Serhio
  18.04.2020 18:16
  Każdy wie, że w piątki obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a post tylko w środę popielcową i Wielki Piątek. Szkoda, że red. GN jeszcze się tego nie nauczył.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama