Nowy numer 21/2020 Archiwum

Włochy: Lekarze udzielili wielkanocnej Komunii chorym na Covid-19

Lekarze w szpitalu w Prato w Toskanii w środkowych Włoszech rozdali w Wielkanoc Komunię swym pacjentem. "Płakałem razem z nimi. Szpitale są miejscem leczenia, ale nie możemy myśleć o oddzieleniu ciała od ducha"- powiedział doktor Filippo Risaliti.

Lekarz, cytowany przez Ansę, podkreślił: "Zdaję sobie sprawę z tego, że w walce z koronawirusem nasz wysiłek jest zbyt skupiony na walce z chorobą fizyczną pacjentów".

Doktor Risaliti roznosił Komunię chorym na Covid-19 razem z kilkoma innymi lekarzami na całkowicie zamkniętym oddziale. Wyjaśnił, że z inicjatywą tą wystąpił personel szpitala.

"Po tym, gdy Ojciec Święty udzielił odpustu zupełnego i zauważył, że pracownicy służby zdrowia powinni pełnić rolę pośredników między Kościołem a osobami cierpiącymi, postanowiliśmy, że zaproponujemy, że to my rozniesiemy Komunię w Wielkanoc" - dodał lekarz z Prato.

Zastrzegł zarazem: "Byliśmy jedynymi, którzy mogli to zrobić, biorąc pod uwagę, że tylko my możemy wejść do tych sal".

Doktor Risaliti powiedział: "W tym momencie trudności lekarze rozumieją rozłąkę pacjentów z ich bliskimi. To osoby osamotnione, cierpiące nie tylko na ciele, ale i na duszy".

To nadzwyczajne udzielenie Komunii zostało zorganizowane dzięki pomocy kapelana szpitala księdza Carlo Bergamaschiego, który skontaktował się z miejscową diecezją i w jej imieniu udzielił na to zgody.

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  14.04.2020 02:58
  No i Bogu dzięki za ten pomysł ! Jak w Kościele pierwszych wieków, kiedy Komunię świętą (oczywiście z uszanowaniem) można było zanieść domownikom, którzy nie mogli uczestniczyć w Liturgii Eucharystii ....
  doceń 9
 • wietrzyk11
  14.04.2020 12:58
  Skoro lekarze (nie będąc szafarzami nadzwyczajnymi!) mogą rozdawać Komunię pacjentom, to również mogą ją rozdać pracownicy domu opieki podopiecznym, rodzice - dzieciom, strażnicy - więźniom, prezesi firm - pracownikom. Czyli - każdy każdemu. I to dzięki epidemii Komunia św. trafi pod strzechy. To ZNAKI CZASU.
  doceń 3
 • MarB
  14.04.2020 13:06
  Żadne znaki czasu... żadna nowość.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama