Nowy numer 21/2020 Archiwum

Europa katedr: #1 Mediolan

Katedra poświęcona narodzeniu Maryi to część życia Lombardczyków.

W czasie oktawy wielkanocnej proponujemy wędrówkę po europejskich katedrach, arcydziełach sztuki i świadkach wiary Europejczyków. W kolejnych dniach zajrzymy do wnętrza tych wspaniałych świątyń. Przypominamy też reportaże „Gościa” z cyklu „Europa katedr”. Na początek zapraszamy do Mediolanu!

Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie
Gość Niedzielny


Dowiedz się więcej o katedrze w Mediolanie:

We wprowadzeniu do cyklu ks. Tomasz Jaklewicz przypomina: „Były wyznaniem wiary, hymnem na cześć Stwórcy, modlitwą, przedsionkiem nieba. Katedry miały przypominać ludziom o tym, że choć z powodu grzechu stali się wygnańcami z raju, to jednak dzięki Chrystusowi są pielgrzymami do Nowej Jerozolimy. Dlatego fasadę świątyni traktowano jako symboliczną bramę nieba. Centralny portal katedry często ozdobiony był sceną Sądu Ostatecznego, co podkreślało tę ideę. To prawda, że intencje budowniczych i fundatorów katedr mogły być wymieszane z czysto ludzkimi ambicjami lub rywalizacją, ale to nie przekreśla podstawowego motywu, który musiał być ich natchnieniem – pasji wiary, pragnienia oddania chwały Najwyższemu, łączenia ziemi z niebem”.

Przeczytaj cały artykuł „Europa katedr”:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama