Nowy numer 20/2022 Archiwum

Chiny. Po 76 dniach Wuhan znów otwarty na świat

O północy czasu lokalnego chińskie władze usunęły blokady wokół miasta, w którym rozpoczęła się pandemia koronawirusa.

Miasto zostało odcięte od świata 23 stycznia, aby ograniczyć szerzenie się epidemii w Chinach. Restrykcje zaczęto stopniowo znosić około dwóch tygodni temu. Od środy zdrowym osobom zezwolono wreszcie na wyjazd z Wuhanu, choć władze nadal apelują o zachowanie wszelkich środków ostrożności.

"Samochody stały w kolejkach do bramek poboru opłat na autostradzie, a pasażerowie szykowali się do zajęcia swoich miejsc w pociągach i samolotach opuszczających Wuhan" – tak China Daily opisuje sytuację w stolicy prowincji Hubei w nocy z 7 na 8 kwietnia.

Jak podaje portal, gdy o północy podniesiono szlabany, kierowcy samochodów uderzyli na wiwat w klaksony.

Pierwsze kolejowe połączenie międzymiastowe uruchomiono po godz. 6. "W środę z Wuhanu wyjedzie w sumie 276 pociągów do takich miast jak Szanghaj, Shenzhen w prowincji Guangdong w południowych Chinach i Chengdu w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach, wioząc ponad 55 tys. pasażerów" – podaje China Daily. Pasażerowie przed wejściem na stację muszą zeskanować kod QR weryfikujący stan ich zdrowia i poddać się pomiarowi temperatury. Obowiązkowo muszą też nosić maseczki.

Pierwszy samolot – zmierzający do miasta Sanya w prowincji Hajnan w południowych Chinach – wyleciał z Wuhanu po godz. 7. Port lotniczy Wuhan-Tianhe spodziewa się obsłużyć dziennie ok. 200 lotów krajowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze