Nowy numer 28/2020 Archiwum

To minie

Myśl wyrachowana: Im większa noc, tym większa Wielkanoc.

* * * * *

Nierówności pod sufitem

Unijna komisarz ds. równości Helena Dalli opublikowała właśnie dokument pt. „Strategia równouprawnienia genderowego”, który przewiduje wprowadzenie ideologii gender w polityce całej Unii Europejskiej, a także ratyfikację przez całą Unię genderowej konwencji stambulskiej. Na niebezpieczeństwa, jakie to ze sobą niesie, zwracają uwagę prawnicy z Instytutu Ordo Iuris. Wskazują, że także inna agenda UE, Eurogender, opublikowała oparte na strategii stanowisko, w którym zaleca pilne jej wdrożenie, ponieważ, zdaniem jej działaczy, trwająca epidemia „obnażyła nierówności genderowe”. Jak genderowi ideolodzy chcą to osiągnąć, skoro obowiązuje zasada jednomyślności? Otóż urzędnicy Komisji Europejskiej i Wysoki Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE tę właśnie zasadę chcą zmienić w odniesieniu do wrażliwych kwestii dotyczących praw człowieka, takich jak małżeństwo, rodzina czy ochrona życia. Domagają się wprowadzenia w to miejsce modelu, który pozwalałby decydować bez zgody części krajów. Ordo Iuris alarmuje, że opór państw UE wobec tych zmian w obliczu pandemii jest znikomy. Prawnicy Instytutu deklarują więc, że podejmą się działań koordynujących sprzeciw wobec tego zamachu na podstawowe wartości i suwerenność narodów. A swoją drogą to ciekawe, w jaki sposób epidemia „obnażyła nierówności genderowe”. Chyba faktycznie wirus nie liczy się z „płcią kulturową”. To może by go potraktowali jakąś rezolucją? •

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także