Nowy numer 49/2020 Archiwum

Wśród najświętszych świętości diabeł może pracować nad moim sercem

W czasie wieczerzy diabeł nakłonił serce Judasza. J 13,2

J 13, 1-15

Było to przed Świętem Paschy. Jezus, wiedząc, że nadeszła godzina Jego, by przeszedł z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował.

W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, syna Szymona, aby Go wydał, Jezus, wiedząc, że Ojciec oddał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do misy. I zaczął obmywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany.

Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: «Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?» Jezus mu odpowiedział: «Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale poznasz to później». Rzekł do Niego Piotr: «Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał».

Odpowiedział mu Jezus: «Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną». Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę!»

Powiedział do niego Jezus: «Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy». Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: «Nie wszyscy jesteście czyści».

A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: «Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie „Nauczycielem” i „Panem”, i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem».

W czasie wieczerzy diabeł nakłonił serce Judasza. J 13,2

Ewangelia z komentarzem. Wśród najświętszych świętości diabeł może pracować nad moim sercem
Gość Niedzielny

Działo się to podczas wieczerzy, najowocniejszej wieczerzy w dziejach świata, najbardziej błogosławionej dla ludzkości. Było to wtedy, gdy Jezus umiłował swoich „do końca”, gdy umywał im nogi, gdy przekonywał, że „powinni sobie nawzajem umywać nogi”. Działo się to równolegle, „w czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, aby Go wydać”. A Jezus wiedział, „kto Go wyda, dlatego powiedział: »Nie wszyscy jesteście czyści«”. Choć Judasz miał nogi obmyte dłońmi samego Jezusa. Czyli taka równoległość jest możliwa. To alarm dla mnie: wśród najświętszych świętości i wspaniałości duchowych diabeł może cierpliwie pracować nad moim sercem. Nakłania mnie, abym Go wydał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama