Nowy numer 25/2021 Archiwum

Pomiędzy oknem i filiżanką

Czas uwięzienia w domu można zmienić w próbę przebywania w klasztorze kontemplacyjnym.

Ktoś powie: „Klasztor kontemplacyjny - to niemożliwe, przecież wokół jest rodzina, a nie ja sam”.  A jednak, jak nigdy dotąd, właśnie we wspólnocie najbliższych możemy teraz pobyć z Bogiem na wyjątkowej adoracji. Razem łatwiej wypatrzeć Boga. 

W czasie darowanym, bo tak trzeba na to ostatecznie spojrzeć, chodzę od mojej mamy do syna, od sprzętu do sprzętu, odnajdując dom zagubiony podczas pracy, ciągłych wyjazdów dziennikarskich, rozmów z innymi ludźmi, często intensywniejszych niż te z bliskimi. 

Wracają do mnie zapomniane przyjemności - picie herbaty z filiżanki tak delikatnej, że mogłaby się uszczerbić przy dotyku pospiesznych warg, patrzenie przez okno na kawałek nadziei, bo dzień się zaczyna. Pomiędzy tymi przywróconymi prostymi czynnościami, których uczy się dziecko, a wierności próbuje dochować starzec, czasem czuję się jak mędrzec, który posiadł radość ze świętowania drobnych spraw. Coraz częściej zwracam się do Boga, bliskiego, bo przecież milczącego, tak jak ja. Ale w tym milczeniu wyraźniej słychać, co mi chce powiedzieć. 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także