Nowy numer 14/2020 Archiwum

Do czytania w kwarantannie

Czym nakarmić ducha w czasie epidemii? Dziennikarze i współpracownicy „Gościa Niedzielnego” dzielą się swoimi duchowymi lekturami.

Choć trudno w to uwierzyć, czasem i zaraza może wnieść coś pozytywnego do życia. Wielu z nas, siedząc w domu, zyskało trochę czasu, który można wykorzystać na budującą lekturę. Chcemy zaproponować Państwu książki, które mogą wnieść światło w trudny czas: pocieszyć, podnieść na duchu, a czasem nawet posłużyć nawróceniu. Wśród naszych propozycji proza sąsiaduje z poezją, a teologia – z literaturą piękną. Ufamy, że w tej różnorodności każdy z Państwa znajdzie dla siebie coś, co dotknie serca.•

Mogę prosić o ogień?

Pamiętam pierwszą myśl. I do dziś mnie zawstydza. „Czy może być coś dobrego z Niemiec?” – zapytałem w duchu, gdy do mównicy podszedł założyciel Domu Modlitwy w Augsburgu, filozof i doktor teologii. Wystarczyło jednak kilka minut, by Johannes Hartl rozbroił mnie pasją i elokwencją. Ten facet wie, czym jest życie w zachwycie − pomyślałem. „Ogień w moim sercu” okazał się bestsellerem. To praktyczne wskazówki (pamiętajmy, że pisał to jednak Niemiec) plus poezja w najczystszej postaci (czy można w inny sposób opowiedzieć o mistycznym doświadczeniu?). Opowieść o nieokiełznanym Bogu, o pięknie i mocy Lwa z pokolenia Judy. Nie ma autora, na którego książki czekałbym z taką niecierpliwością.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji