Nowy numer 14/2020 Archiwum

Sąsiedzi walczą z pandemią

Epidemia ogarnęła cały świat. Jak sobie w tych czasach radzą nasi sąsiedzi – nie tylko w wymiarze społecznym, ale i duchowym?

Wszystkie kraje regionu, poza Białorusią i częściowo Rosją, wybrały model, który zastosowały władze polskie, a więc izolację swych obywateli i zamrożenie aktywności w sferze publicznej oraz w handlu i usługach. Zamknęły także zewnętrzne granice.

W Niemczech rośnie rola centrum

Niemcy są w pierwszej piątce państw najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. Ze względu na ich federalną strukturę decyzję o środkach podejmowanych w walce z epidemią podejmowały nie władze centralne, ale landowe, co osłabiło ich radykalizm i tempo wprowadzania. Obecnie większą rolę w walce z pandemią odgrywa rząd federalny. W miejscach publicznych można poruszać się tylko w pojedynkę lub parami. Nie dotyczy to rodzin i członków tego samego gospodarstwa domowego. Szkoły i przedszkola są zamknięte. Najwięcej zakażonych jest w Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii oraz w Badenii-Wirtembergii. Kwarantannę domową odbywa także kanclerz Angela Merkel. Kontaktowała się z lekarzem, u którego później wykryto koronawirusa.

Jednym z fenomenów tych dni stało się niezwykłe zapotrzebowanie na papier toaletowy, wykupywany w wielkich ilościach w całym kraju. Gospodarka zostanie zasilona ogromną kwotą 550 mld euro, ale problemem może być brak pracowników. Z powodu zamknięcia granic nie przyjedzie do Niemiec co najmniej 300 tys. pracowników sezonowych zatrudnionych w rolnictwie oraz 200 tys. kobiet pracujących jako opiekunki przy ludziach starszych i chorych.

Ograniczenia dotyczą także zgromadzeń religijnych. Zarówno Kościół katolicki, jak i ewangelicki zachęcają ludzi do brania udziału w nabożeństwach za pośrednictwem mediów. Wielu duchownych katolickich i ewangelickich indywidualnie prowadzi duszpasterstwo w internecie albo ma dyżury przy telefonach i reaguje na sygnały czy prośby od swoich wiernych.

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji