Nowy numer 39/2023 Archiwum

5 sposobów na obniżenie cen OC

Kierowcy cały czas poszukują szans na obniżenie wysokości składek – tak, aby płacić jeszcze mniej.

 

Już od dawna nie mamy do czynienia z sytuacją drastycznie rosnących cen obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Niemniej jednak kierowcy cały czas poszukują szans na obniżenie wysokości składek – tak, aby płacić jeszcze mniej. Poznaj sprawdzone sposoby, dzięki którym uda Ci się wykupić polisę taniej.

 

Komunikacyjne ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego nie można przestać go płacić – ot tak. Za przerwanie ochrony ubezpieczeniowej grożą wysokie kary finansowe nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zamiast więc zastanawiać się, jak uniknąć opłacania składek, lepiej poznać sposoby pozwalające na obniżkę ceny. 

 

1. Porównaj dostępne oferty

Czy wiesz, że już samo porównanie ofert ubezpieczeniowych pozwoli obniżyć wysokość składki nawet o 50%? Tak duże różnice wynikają z prostego powodu: każde towarzystwo ubezpieczeniowe we własnym zakresie szacuje ryzyko związane z danym kierowcą. 

Zatem obniż ubezpieczenie auta w kalkulatorze OC AC, poświęcając na cały proces zaledwie kilkanaście minut. Wystarczy tylko wypełnić formularz, podając informacje o kierowcy i pojeździe. Po zaakceptowaniu i wysłaniu wniosku, otrzymasz dane zwrotne. Dowiesz się, które towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje najniższą składkę i ile ona wynosi.

 

2. Jesteś młodym kierowcą? Ubezpiecz samochód jako współwłaściciel

Jak wynika z raportu przygotowanego przez rankomat.pl, młodzi kierowcy płacą dużo więcej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne – średnio 1360 zł. Wystarczy jednak wykupić polisę jako współwłaściciel, aby płacić mniej. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę ryzyko obu osób, uwzględniając zwyżki i zniżki. W efekcie można uzyskać dużo lepszą ofertę – tańszą nawet o kilkaset złotych. Oznacza to tyle, że polisa OC dla młodego kierowcy nie musi być droga.  

Pamiętaj jednak, aby kwestie formalne dopełnić jeszcze przed wykupieniem ubezpieczenia. Ważne jest, aby przerejestrować pojazd odpowiednio wcześnie – najlepiej na osobę mającą na swoim koncie maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę. 

 

3. Zdobądź zniżki za bezpieczną jazdę

Nawet o 60% można obniżyć wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Trzeba tylko… zacząć jeździć bezpiecznie. Towarzystwa ubezpieczeniowe premiują kierowców, którzy nie powodują żadnych zdarzeń drogowych. Za każde 12 miesięcy bez szkody przyznają zniżkę w wysokości określanej w tabeli Bonus Malus.

 

4. Zmień samochód na mniej sportowy

Masz w planach zmianę pojazdu na nowy? Zamiast swoją uwagę koncentrować na markach sportowych, weź pod uwagę wiele innych. Na ubezpieczenie OC wpływa m.in. marka – dlatego za Audi czy BMW trzeba sporo zapłacić w przeciwieństwie do np. Toyoty, Skody czy Renault.

Zwróć przy tym uwagę na pojemność silnika – im jest mniejsza, tym na niższą składkę możesz liczyć. Przykładowo, średnia wysokość składki dla samochodów z silnikiem o pojemności do 1.0 wynosi 540 zł, natomiast ubezpieczenie OC dla pojazdu z silnikiem 3 i więcej trzeba zapłacić średnio 933 zł. 

 

5. Weź ślub 

Chociaż takie zalecenie możesz potraktować z przymrużeniem oka, w rzeczywistości osoby zamężne / żonate płacą znacznie mniej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne niż single. Dlaczego?

Ubezpieczyciele uważają, że osoby pozostające w związku małżeńskim są znacznie bezpieczniejszymi kierowcami – jeżdżą rozważniej i powodują mniej wypadków. Stąd różnica w składkach może wynieść nawet 50%. 

 

Za OC nie ma sensu przepłacać

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ale nie ma sensu za nie przepłacać. Warto pamiętać, że zakres ochrony, jak i sumy gwarancyjne są identycznie niezależnie od wysokości składki. Ubezpieczyciel ma obowiązek zlikwidować szkodę – nawet jeśli kierowca za OC zapłacił kilkaset złotych. 

Warto zatem porównywać oferty, aby wybrać rozwiązanie najbardziej korzystne finansowo. Pamiętaj jednak, że niektórzy ubezpieczyciele do OC doliczają np. assistance – dlatego musisz to dokładnie sprawdzić. Artykuł powstał przy współpracy z porównywarką OC ubezpieczamy-auto.pl.

 

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast