KSIĄŻKI
Przypomniani
To wydawnictwo powinno ukazać się zaraz po wojnie. Zawierałoby znacznie więcej nazwisk i miało bogatszą dokumentację. Po latach historia Polaków biorących udział w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej jest znacznie trudniejsza do odtworzenia i udokumentowania. Tym większe jest znaczenie I tomu publikacji „Represje za pomoc Żydom na okupowanych ziemiach polskich”, zawierającego informacje na temat 654 osób represjonowanych przez Niemców za pomoc ludności żydowskiej. Część biograficzną poprzedza rzeczowy i dobrze udokumentowany szkic na temat relacji polsko-żydowskich w okresie II wojny światowej.
Andrzej Grajewski
Świadectwo Asii Bibi
Wstrząsająca relacja Asii Bibi, skazanej na karę śmierci za rzekome bluźnierstwo przeciwko islamowi. W nieludzkich warunkach pakistańskiego więzienia spędziła ona prawie 10 lat. Swoją historię opowiedziała francuskiej dziennikarce Anne-Isabelle Tollet. Z książki dowiadujemy się m.in., że ustawa o bluźnierstwie wykorzystywana jest w Pakistanie do załatwiania osobistych porachunków. Poznajemy też losy dwóch polityków, którzy za pomoc Asii zapłacili życiem. Przede wszystkim jest to jednak świadectwo nieugiętej wiary pakistańskiej katoliczki i historia dramatycznej walki o jej uwolnienie, zakończonej zwycięstwem.
Szymon Babuchowski
PŁYTY
Mieszanka włosko-francuska
Mistrz piosenki aktorskiej tym razem zabrał się za przeboje włoskie oraz francuskie. Serge Gainsbourg, Dalida, Charles Aznavour, Joe Dassin, Edith Piaf, Milva, Yves Montand czy Jacques Brel – spotkali się na jednej płycie. Większość utworów przetłumaczył Rafał Dziwisz, ale jest tu też na przykład nieśmiertelny „Walc na tysiąc pas”, z polskim tekstem Wojciecha Młynarskiego, i dwie piosenki („Quando, quando”, „Hymn do miłości”) zaśpiewane w oryginale. Album jest trochę nierówny, ponieważ Michał Bajor zdecydowanie lepiej wypada w delikatnych balladach niż w utworach tanecznych. Przyjemny, ale nie porywający.
Szymon Babuchowski
Rzeź niewiniątek
Obraz wywołał medialną burzę, a środowiska proaborcyjne nie szczędziły krytyki, nazywając go „chrześcijańską propagandą”. Nic dziwnego, bo uderza w Planned Parenthood, dla którego pracowała jego bohaterka. Film „Nieplanowane” w serii retrospekcji przedstawia historię Abby Johnson, poczynając od studiów, przez decyzję o podjęciu pracy w Planned Parenthood, aż do chwili, kiedy stała się aktywistką ruchu pro-life. Po obejrzeniu warto sięgnąć do książki „Nieplanowane. Bunt dla życia”, która właśnie trafiła do księgarń i opowiada o kulisach powstania filmu.
Edward Kabiesz
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się