Nowy numer 14/2020 Archiwum

Jak się dobrze spowiadać

Kto boi się sakramentu pokuty, boi się własnego uwolnienia.

Święty Jan Maria Vianney miał charyzmat czytania w duszach. Spowiadał całymi dniami, a nieraz i nocami. „Dlaczego nieczuli jesteśmy na dobrodziejstwa płynące z sakramentu pokuty?” – pytał ze łzami w oczach podczas jednego z kazań. I odpowiedział: „Dlatego, że nie poszukujemy tajemnicy miłosierdzia Bożego, które nie ma granic w tym sakramencie”. Spowiedź jest sakramentem uzdrowienia, a nawet wskrzeszenia – gdy człowiek wstaje z grzechowej śmierci do życia. Żeby jednak to się stało, spowiedź musi być dobra. Kościół wylicza pięć warunków, których spełnienie gwarantuje owocność sakramentu.

Rachunek sumienia

„Córko moja, jak się przygotowujesz w mojej obecności, tak się i spowiadasz przede mną” – mówił Jezus św. Faustynie. Przygotowanie polega na rachunku sumienia, czyli na spojrzeniu na siebie w prawdzie w blasku Bożej miłości. To nie tylko szukanie swoich upadków, ale też próba dostrzeżenia dobra, jakiego się doświadczyło od ostatniej spowiedzi. Kapłani polecają różne metody, które mogą być w tym pomocne.

– Święty Paweł mówi: „Wszystko, co się czyni niezgodnie z przekonaniem, jest grzechem” (Rz 14,23b). Na początku dobrze jest więc zapytać siebie, co robiłem bez przekonania, nieszczerze, wbrew sobie – z powodu ludzkiej opinii, presji środowiska, z powodu strachu czy niepokoju – mówi ks. Stefan Czermiński, doświadczony spowiednik i kierownik duchowy. – Trzeba uważać na mechanizm samousprawiedliwienia, który sprawia, że sumienie odzywa się dopiero wtedy, gdy podpadam ludziom. Gdy nie podpadam – siedzi cicho. Przy takim nastawieniu rachunek sumienia zamienia się w roztrząsanie, czy dobrze wypadłem. To zahacza o faryzeizm, o moralność zewnętrzną, która każe człowiekowi dziękować za to, że jego łajdactwo nie wyszło na jaw. Ktoś taki działa na zasadzie: głupi nie ten, kto grzeszy, ale ten, co daje się złapać – zauważa.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama