Nowy numer 17/2024 Archiwum

Marshall dla Syrii

Kto odbuduje zniszczoną przez wojnę Syrię? Mimo wielu państw zaangażowanych w ten konflikt, chętnych do podniesienia kraju z gruzów brak.

Wprawdzie wszyscy w Europie są obecnie zajęci koronawirusem, ale skutki toczącej się już od 9 lat wojny ponownie odczuwalne są u granic Unii Europejskiej. Kolejna fala uchodźców, która już próbuje dostać się do Grecji i dalej na Zachód, to tylko jedna z konsekwencji. I choćby z tego powodu powinny nas interesować losy kraju, z którego mocarstwa światowe i regionalne zrobiły sobie poligon do załatwiania własnych interesów. Wprawdzie zdecydowana większość Syryjczyków, którzy już uciekli z kraju – zarówno tych, z którymi rozmawiałem kiedyś w Libanie, jak i tych, którzy uczestniczyli w badaniach prowadzonych przez różne organizacje międzynarodowe – deklaruje, że chciałaby wrócić do Syrii po zakończonej wojnie, to jednak nie będzie to możliwe bez odbudowy zniszczonych miejscowości.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny