Nowy numer 22/2020 Archiwum

Męka pędzlem malowana

Kontemplacja tych obrazów pomoże Wam wejść głęboko w tajemnicę Misterium Zbawienia.

Juan de Valdés Leal, „Ecce Homo”   Juan de Valdés Leal, „Ecce Homo”
olejna płótnie, ok. 1657-59, kolekcja prywatna

Pasja Chrystusa od pierwszych wieków chrześcijaństwa stanowiła źródło ogromnej inspiracji i natchnienia dla malarzy. Nie ciepłe sceny betlejemskiego żłóbka, ale ostatnie godziny życia Pana Jezusa są najczęściej wykorzystywanym motywem w malarstwie religijnym. Najstarsze zachowane obrazy przedstawiające scenę ukrzyżowania pochodzą z IV wieku. Męka Chrystusa towarzyszyła artystycznym zmaganiom najlepszych malarzy w historii sztuki.

Na następnych stronach przedstawiamy obrazy największych mistrzów pędzla, których kontemplacja pomoże wejść w tajemnicę męki i śmierci naszego Zbawiciela czy przejść z Nim drogę krzyżową.

Polecamy też: Wszystkie artykuły cyklu Leszka Śliwy "W ramach"

Scenę modlitwy Jezusa w Ogrójcu, w ujęciu jednego z największych mistrzów, przedstawiciela stylu zwanego manieryzmem, zobaczysz na następnej stronie:

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama