Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Obłęd w rytmie disco

Karmienie widzów rozrywką niskiej jakości wcale nie świadczy o szacunku do nich. Szacunek nie polega przecież na podlizywaniu się i braku wymagań.

Gwałtowny postęp choroby zaczął się jesienią, wraz z przygotowaniami do Sylwestra Marzeń. TVP codziennie raczyła widzów zapowiedziami tego, co czeka nas w ostatnią noc roku. A ponieważ wśród zaproszonych do Zakopanego gwiazd mniej więcej połowę stanowili artyści disco polo, muzyka tego nurtu rozbrzmiewała z telewizorów na okrągło. Boys, Weekend, Bayer Full, Milano, no i oczywiście Zenon Martyniuk – „niekwestionowany król” gatunku – nieustannie pojawiali się na szklanym ekranie. Im bliżej było do sylwestra, tym bardziej obłęd przybierał na sile. Czy pobijemy zeszłoroczny rekord? – brzmiało najważniejsze pytanie, które stawiała sobie telewizja publiczna pod koniec roku. W Boże Narodzenie Zenek był już wszędzie – kolędował wraz z innymi gwiazdami w Ostrej Bramie, a w drugi dzień świąt TVP 2 pokazała jego benefis z... Opery i Filharmonii Podlaskiej, na który 70 tys. złotych przekazał podlaski samorząd. Koncert zobaczyło 3,9 mln widzów, więc prezes Jacek Kurski, wraz z wokalistą śpiewający fragment jego hitu „Przez twe oczy zielone”, mógł mieć powody do zadowolenia.

Dostępne jest 23% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego