Nowy numer 11/2024 Archiwum

Kubacki awansował na trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej PŚ

Dawid Kubacki zajął czwarte, a Kamil Stoch dziewiąte miejsce w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w rumuńskim Rasnovie. Zwyciężył prowadzący po pierwszej serii Austriak Stefan Kraft. Kubacki awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji PŚ.

Drugie miejsce zajął Niemiec Karl Geiger, a trzecie jego rodak Constantin Schmid. Na 21. pozycji został sklasyfikowany Piotr Żyła, na 24. Aleksander Zniszczoł, a Klemens Murańka był 27. Kubacki awansował na trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej PŚ.

Nowymi rekordzistami skoczni są Austriak Gregor Schlierenzauer, Schmid i Kraft, wszyscy w pierwszej serii osiągnęli po 103 m.

Po pierwszej serii nastroje w polskiej ekipie nie były chyba najlepsze. Najwyżej, na dziewiątej pozycji był sklasyfikowany Kubacki po lądowaniu na 96 m. Prowadził Kraft osiągając 103 m. Drugi był Geiger - 99,5 m, a trzeci Schmid - 103 m. Kubacki miał 126,5 pkt i do prowadzącego Krafta tracił ponad 11 pkt.

Stoch plasował się na 17. pozycji z dorobkiem 120,8 pkt. Trzykrotny mistrz olimpijski trafił na praktycznie bezwietrzne warunki i wylądował na 92 metrze. W znacznie lepszych - wiatr pod narty - skakali w większości rywale Polaka.

W drugiej serii warunki wietrzne się trochę bardziej wyrównały, w tej sytuacji Stoch osiągnął 98,5 m i awansował z 17. pozycji po pierwszej serii na 9. Także Kubacki miał zdecydowanie lepszą próbę niż w pierwszej serii, gdyż w drugiej jako jedyny z trzydziestu finalistów uzyskał 100 m.

Polak po swoim skoku objął prowadzenie, ostatecznie awansował z dziewiątego na czwarte miejsce w klasyfikacji końcowej konkursu z notą 258,6 pkt. Do trzeciego Schmida stracił tylko 1,6 pkt, to mniej niż jeden metr. Niemiec jednak w obu próbach skakał w lepszych warunkach niż triumfator tegorocznej edycji Turnieju Czterech Skoczni.

Na 21. pozycji został sklasyfikowany Piotr Żyła, na 24. Aleksander Zniszczoł, a Klemens Murańka był 27.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata liderem jest nadal Kraft, drugie miejsce zajmuje Geiger, natomiast na trzecie awansował Kubacki. Polak o 22 pkt wyprzedził Japończyka Ryoyu Kabayashiego, który zrezygnował ze startu w konkursach w Rumunii.