Nowy numer 22/2020 Archiwum

Prezydent nie podpisze ustawy o 2 mld dla TVP?

Prezydent skieruje ustawę o 1,95 mld zł na media publiczne do Trybunału Konstytucyjnego? Takie nieoficjalne informacje przekazują posłowie PiS. Pretekstem miałby być tryb uchwalenia ustawy - pisze czwartkowa "Gazeta Wyborcza".

 • To już trzecie, tym razem rekordowo wysokie dofinansowanie TVP z budżetu.
 • Prezydent może skierować przyjętą przez Sejm ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

"GW" przypomina, że chodzi o nowelę ustawy o opłatach abonamentowych, według której TVP i Polskie Radio dostaną skarbowe papiery wartościowe jako rekompensatę w związku z utraconymi wpływami z abonamentu.

Zwraca ponadto uwagę, że budżet państwa już po raz trzeci w ten sposób dofinansowuje swoje media. "W poprzednich latach były to mniejsze pieniądze (980 mln i 1,25 mld zł)" - dodaje "Wyborcza".

Według informacji "GW", w Pałacu Prezydenckim rozważana jest opcja wysłania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. "W ten sposób Duda uniknie konieczności tłumaczenia się, dlaczego jest przeciwko przekazaniu 1,95 mld zł na leczenie chorych na raka" - tłumaczy w rozmowie z gazetą poseł PiS. "Odpowie, że najpierw sprawdza, czy ustawa jest zgodna z konstytucją" - dodaje rozmówca "GW".

Jak pisze "Wyborcza", prezydent mógłby skierować ustawę pod pretekstem trybu jej uchwalenia. "W trakcie drugiego czytania posłowie zgłosili poprawkę do ustawy: zarządy spółek mediów publicznych będą mogły mieć więcej niż trzech członków. To wątpliwe, bo posłowie pracowali nad rekompensatami za ulgi abonamentowe, a nie nad składem spółek medialnych" - wyjaśnia rozmówca "Wyborczej".

« 1 »
 • Urszula1983
  21.02.2020 08:07
  Kandydat na prezydenta A.Duda obiecał:
  doceń 1
 • Urszula1983
  21.02.2020 08:17
  Kandydat na prezydenta A.Duda obiecał:1.likwidację NFZ i objęcie opieką lekarską wszystkich obywateli,gabinety lekarskie i stomatologiczne w każdej szkole.2.rozwiązanie problemów frankowiczów, 3.emerytury bez podatku i podniesienie kwoty wolnej do 8.tys.zł,4. równe dopłaty dla rolników,5.nie podnoszenie podatków dla najlepiej zarabiających,6.likwidację "śmieciówek",7.likwidację VAT na ubranka dziecięce ,8.zakaz prywatyzacji Lasów Państwowych wpisany do Konstytucji.Kiedy został Prezydentem przysięgał bronić Konstytucji używając w przysiędze słów "tak mi dopomóż Bóg".Podajnik - powiedz,co spełnił A.Duda ze swoich obietnic.
 • Urszula1983
  21.02.2020 10:10
  I miał rację.Dwa lata podatkowe to 1.01.2016,ale rząd należał już do innej partii,która odziedziczyła boom.
  doceń 5
 • Jacek_Z
  21.02.2020 14:27
  Pogubiłem się. Na jakie stanowisko kandyduje Tusk?
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama