Nowy numer 13/2020 Archiwum

Niemiecki historyk: Watykan sondował islam jako potencjalnego partnera przeciwko Państwu Islamskiemu

Już w późnych latach 30. Watykan rozważał islam jako potencjalnego partnera w działaniach przeciwko faszyzmowi, komunizmowi i materializmowi. Zwrócił na to uwagę niemiecki historyk Kościoła Hubert Wolf w rozmowie z dziennikiem „Süddeutsche Zeitung” i przypomniał, że w 1938 roku wysłano do różnych krajów świata ankietę zawierającą 15 pytań dotyczących islamu.

- Wiadomo, że „zasadnicze rozważania o tym, czy islam – światowa religia monoteistyczna - jest nam potrzebny jako partner w przeciwstawianiu się komunizmowi, nacjonalizmowi i liberalizmowi, czy też jest całkowicie nie do pogodzenia z filozofią katolicką” podjęto pod koniec pontyfikatu Piusa XI (1922-1939) - powiedział Hubert Wolf.

Historyk Kościoła z niemieckiego Münster ma nadzieję, że również i na ten temat pojawi się jako nowa wiedza po otwarciu tajnych archiwów watykańskich. Papież Franciszek zapowiedział, że 2 marca 2020 r., w 81. rocznicę wyboru Piusa XII (1939-1958) na Stolicę Piotrową, zostanie otwarta do konsultacji naukowej dokumentacja archiwalna dotycząca okresu, gdy kierował Kościołem. Dopiero za jego pontyfikatu wróciła do Rzymu większość ankiet na temat islamu i dopiero wówczas można je było ocenić.

- Z takich informacji dowiadujemy się m.in. o utworzeniu Bractwa Muzułmańskiego w Kairze - powiedział Wolf. Dowiadujemy się np., że „młodzi mężczyźni zaczęli nagle ukrywać swoje twarze za obszernymi czarnymi brodami, gdyż wierzyli, że to samo robił prorok Mahomet”.

« 1 »

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama