Nowy numer 21/2020 Archiwum

Urubko porwany przez lawinę

Denis Urubko został porwany przez lawinę w czasie swojej zimowej wyprawy na Broad Peak. Miał jednak ogromne szczęście.

Jak donosi serwis Everest Today Denis Urubko, który prowadzi akcję górską w rejonie Broad Peak, został w czasie samotnego ataku szczytowego porwany przez lawinę, z którą spadł około 100 metrów. Na szczęście masa śniegu zatrzymała się  przed szczeliną lodowcowa, a kazachskiemu wspinaczowi z polskim paszportem udało się wyjść z wypadku cało. Do wypadku doszło na wysokości około 7 tys. metrów nad poziomem morza. Obecnie Urubko jest już bezpieczny w bazie i poinformował o zakończeniu ekspedycji.

Chociaż Broad Peak został po raz pierwszy zdobyty zimą przez Polaków 5 marca 2013 r., to Denis Urubko nie uznaje tego wejścia jako zimowe i lansuje tezę, że zimowe wejścia w Himalajach i Karakorum musza mieścić się w okresie od 1 grudnia do końca lutego. 

« 1 »
 • seitz
  17.02.2020 14:07
  Byłoby to pierwsze lutowe zdobycie szczytu. Radzieckie kalendarze pokazują inaczej pory roku, a radzieckie zegarki zawsze były lepsze bo chodziły szybciej.
  doceń 4
 • dziadkalwaryjski
  17.02.2020 14:58
  Dobry alpinista to taki który ma szczęście. Świat himalaistów przyjął kalendarz astronomiczny. Gdyby przyjął katolicki kalendarz liturgiczny, Urubko miałby rację.
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama