Nowy numer 32/2020 Archiwum

Portugalia: To jest wspólna walka przeciw legalizacji eutanazji

20 lutego parlament Portugalii po raz kolejny ma się zająć legalizacją eutanazji. Apel przeciwko temu wystosował także patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente.

Możliwość legalnej eutanazji i wspomaganego samobójstwa jest równoważna ze wspieraniem kultury śmierci szczególnie wśród tych, którzy są samotni i rozbici i w śmierci widzą rozwiązanie - pisze międzyreligijna grupa robocza "Religie - zdrowie" w Portugalii. 20 lutego tamtejszy parlament po raz kolejny ma się zająć legalizacją eutanazji.

Przeczytaj także:

"Wierzymy - piszą w specjalnej nocie jej autorzy - że życie ludzkie jest nienaruszalne, jest darem Boga i wraz ze współczuciem, jako fundamentem i normą organizacji i funkcjonowania społeczeństwa, są dwiema najważniejszymi wartościami etycznymi i duchowymi, które religie od wieków wnoszą w naszą cywilizację".

Jednocześnie podkreślają, że osoby chore, którym się w sposób kompetentny i z uczuciem towarzyszy, nie domagają się śmierci. Odpowiedzią bowiem na ich cierpienie jest opieka paliatywna, która winna być zagwarantowana przez państwo w sposób satysfakcjonujący pacjentów. "Tylko powszechność prawa do opieki paliatywnej może ocalić najsłabszych i samotnych od wyboru śmierci".

Pisaliśmy o tym: Zaraźliwość ideologii

Apel przeciw legalizacji eutanazji wystosował także patriarcha Lizbony. Kard. Manuel Clemente podkreśla, że współczesne społeczeństwo powinno być w stanie ochronić, przyjąć i wspierać życie osoby ludzkiej na każdym jego etapie, od poczęcia aż po naturalną śmierć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama