Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nie żyje Joseph Vilsmaier - reżyser m.in. "Nanga Parbat" i "Stalingradu"

Był jednym z najwybitniejszych współczesnych niemieckich reżyserów. Miał 81 lat.

Największymi dziełami filmowymi Vilsmaiera są "Stalingrad" (1993), "Brat snu" (1995, nominacja do Złotego Globu), "Nanga Parbat" (2010), "Marlene" (2000), "Rama dama" (1990), "Leo i Klara" (2002) oraz "Gustloff: rejs ku śmierci" (2008).

W Polsce największy rozgłos przyniósł mu "Stalingrad". To historia niemieckich żołnierzy, którzy po urlopie na włoskiej Riwierze zostają wysłani do walk na froncie wschodnim, pod Stalingradem. W trakcie krwawych walk dochodzą do wniosku, że ta najbardziej krwawa bitwa II wojny światowej jest konieczna wyłącznie z punktu widzenia politycznej propagandy.

Innym niezwykłym filmem jest też opowieść o pierwszej himalajskiej wyprawie Reinholda Messnera na Nanga Parbat. Ekspedycja jest spełnieniem marzeń Reinholda i jego brata Guentera, ale też niezwykle podniosłym wydarzeniem z punktu widzenia niemieckiego himalaizmu. Nanga Parbat to góra dla Niemców święta, prowadzili na nią wiele ekspedycji od okresu międzywojnia, a na jej stokach zginęło wielu wybitnych niemieckich wspinaczy. Na wyprawie, o której opowiada w swoim filmie Vilsmaier góra zostaje zdobyta, jednak dochodzi do ostrego sporu między uczestnikami ekspedycji, a młodszy brat Reinholda ginie podczas zejścia. Rozpoczyna się trwający wiele lat spór między Reinholdem, a pozostałymi uczestnikami wyprawy. Vilsmaier doskonale oddaje atmosferę, jaka towarzyszyła wyprawom himalajskim w latach 70.

Nanga Parbat Trailer HD
cashwoman83

Reżyser stworzył też wiele innych, znakomitych obrazów, choć tworzeniem filmów zajął się późno, mając blisko 50 lat. Zmarł w Monachium (mieście, w którym przyszedł na świat w 1939 r.). Odszedł we wtorek, 11 lutego, o czym poinformowała za pośrednictwem swojego agenta rodzina Vilsmaiera.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama